Protest rolników w Poznaniu: w piątek duże utrudnienia w ruchu

W piątek, 9 lutego, w Poznaniu odbędzie się protest rolników, z zapowiedzią przejazdu około 1000 ciągników do centrum miasta, co może spowodować rozległe utrudnienia w ruchu drogowym i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Demonstracja zostanie zorganizowana przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim przy alei Niepodległości, co jest głównym celem zgromadzenia uczestników protestu.

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu informuje, że największych utrudnienia można spodziewać się w godzinach od 10:00 do 16:00 w rejonie alei Niepodległości, jednak pierwsze oznaki zmian i utrudnień mogą pojawić się już od godziny 8:00.

Wpływ na ruch drogowy nie ograniczy się tylko do centrum miasta, ale również dotknie główne trasy wlotowe do Poznania, w tym ulice: Bukowską, Dąbrowskiego, Głogowską, Obornicką, Krzywoustego i Królowej Jadwigi. Planowane jest utrzymanie ruchu poprzeczniego na skrzyżowaniach przelotowych, ale z zastosowaniem systemu śluz, co może wpłynąć na płynność ruchu.

W celu zapewnienia porządku i bezpieczeństwa podczas protestu, konwoje ciągników będą eskortowane przez policję. 

Zarówno komunikacja miejska, jak i podmiejska w Poznaniu mogą napotkać znaczne przeszkody, zwłaszcza na drogach dojazdowych do centrum oraz w jego bezpośrednim rejonie. MPK Poznań planuje na bieżąco reagować na utrudnienia, jednak mieszkańcy mogą spodziewać się zmian w rozkładach jazdy oraz opóźnień. Szczególnie dotknięte mogą być linie autobusowe i tramwajowe kursujące przez al. Niepodległości oraz drogi, którymi będą poruszać się kolumny traktorów.

W związku z zapowiadanym protestem, zaleca się mieszkańcom i wszystkim planującym podróż przez Poznań w piątek, 9 lutego, zwrócenie uwagi na aktualne komunikaty drogowe i możliwe zmiany w organizacji ruchu. Rozważenie alternatywnych tras lub środków transportu może okazać się niezbędne, by uniknąć opóźnień i zapewnić płynność podróży w tym dniu.

Protest rolników w Poznaniu ma na celu zwrócenie uwagi na bieżące problemy sektora rolnego.

AKTUALIZACJA:

Al. Niepodległości (na całej długości – od ul. Niezłomnych do Armii Poznań) ma być zamknięta przez policjantów już od godz. 8:00.

W miarę możliwości utrzymywana będzie komunikacja zbiorowa wzdłuż al. Niepodległości oraz ruch poprzeczny przez śluzy. Późniejsze utrzymanie komunikacji autobusowej na tej ulicy będzie zależne od liczby ciągników. Jeżeli sprawdzi się zapowiadana liczba uczestników (około 1000) prawdopodobnie zamknięte zostaną również ulice dojazdowe do al. Niepodległości – m.in. Solna, Libelta, Św. Marcin, Królowej Jadwigi. Nie będzie możliwy również wjazd w ul. Kościuszki, która będzie zamknięta od ul. Libelta do Fredry. 

Ruch tramwajowy w całym mieście ma odbywać się normalnie, a w centrum ma zostać utrzymany dzięki śluzom zabezpieczonym przez policjantów. 

Na newralgicznych skrzyżowaniach w mieście możliwe jest wyłączanie sygnalizacji świetlnej i wprowadzanie ręcznego sterowania ruchem.

Policja zachęca do szukania alternatywnych tras oraz unikania podróży do centrum miasta, gdy nie jest to konieczne. 

Podczas zgromadzenia funkcjonariusze będą na bieżąco kierować ruchem oraz wskazywać możliwe drogi objazdu. W związku z tym apelują do wszystkich kierowców o zrozumienie oraz cierpliwość na drogach.