Pionierskie zabiegi w Poznaniu: leczenie niedrożności dróg łzowych z zastosowaniem rozszerzonej rzeczywistości

W Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu dokonano kolejnych innowacyjnych operacji. Tym razem użyto rozszerzonej rzeczywistości (XR) w operacjach okulistycznych. Dwa skomplikowane zabiegi na niedrożność dróg łzowych, pierwsze tego typu w Wielkopolsce, zrewolucjonizowały dotychczasowe podejście do leczenia tej dolegliwości.

 

Zabieg, znany jako endoskopowe zespolenie workowo-nosowe, ma na celu przywrócenie prawidłowego przepływu łez przez stworzenie bezpośredniego połączenia między woreczkiem łzowym a jamą nosową. U zdrowej osoby, łzy są naturalnie odprowadzane do nosa, umożliwiając m.in. komfort widzenia. Problemy zaczynają się, gdy przewód nosowo-łzowy ulega zablokowaniu, co często jest wynikiem urazów. To prowadzi do gromadzenia się łez i bakterii, co może skutkować infekcjami i nieustającym łzawieniem.

Technologia XR, wykorzystana podczas operacji w Poznaniu, pozwoliła na trójwymiarową wizualizację struktury twarzoczaszki pacjentów, dając chirurgowi nieporównywalnie lepszą orientację przestrzenną niż tradycyjne metody diagnostyczne. Specjalne okulary holograficzne, nałożone na operatora, projektowały obrazy 3D, umożliwiające dokładniejsze zlokalizowanie i ocenę stanu worka łzowego oraz innych struktur anatomicznych.

Dr Rafał Nowak, okulista i główny wykonawca zabiegu, podkreślił znaczące korzyści wynikające z zastosowania nowoczesnych technologii, które znacznie zwiększają precyzję i bezpieczeństwo operacji. Dzięki temu pacjenci mogą liczyć na szybsze i mniej obciążające rekonwalescencje.

W trakcie operacji zespół lekarski korzystał również z możliwości zdalnych konsultacji z wybitnymi specjalistami z Polski i zagranicy, co stanowi przykład skutecznego wykorzystania cyfrowych narzędzi w medycynie.

Sukces obu operacji otwiera nowe możliwości dla pacjentów cierpiących na podobne dolegliwości i stanowi dowód na to, że polska okulistyka rozwija się w kierunku wykorzystywania najnowszych osiągnięć technologicznych. Szpital im. Józefa Strusia potwierdza swoją pozycję jako lider innowacji medycznych.

To istotny krok naprzód w medycynie, który, jak podkreślają specjaliści, może znacząco poprawić jakość życia pacjentów, oferując im nowoczesne i skuteczniejsze metody leczenia. Szpital zapowiada dalsze inwestycje w zaawansowane technologie.