Innowacyjne endoprotezy stawu skokowego: rewolucyjny krok w ortopedii w Szpitalu im. J. Strusia

Miejski Szpital im. J. Strusia w Poznaniu poinformował o wykonaniu pionierskich zabiegów ortopedycznych. Chirurdzy z tego szpitala wszczepili czterem pacjentom – trzem kobietom i jednemu mężczyźnie – nowoczesne endoprotezy stawu skokowego. To innowacyjna metoda, która umożliwia pacjentom pełne obciążanie kończyn już w dniu operacji.

 

Zastosowana przez poznańskich specjalistów endoproteza stawu skokowego, mimo niewielkich rozmiarów, przynosi pacjentom natychmiastową ulgę od bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową. Szpital im. J. Strusia jest obecnie jedyną placówką w Poznaniu oferującą tę zaawansowaną technikę.

W przeprowadzeniu tych nowatorskich operacji poznańskim chirurgom asystowali dr Yves Stiglitz, ortopeda z wieloletnim doświadczeniem w wszczepianiu endoprotez, oraz Gennero Rubino, włoski inżynier specjalizujący się w projektowaniu implantów używanych w chirurgii stopy i stawów.

Endoproteza stawu skokowego nie jest prostym zabiegiem, który można łatwo powtórzyć – każda operacja jest unikalna. Zaledwie kilka szpitali w Polsce oferuje tę zaawansowaną procedurę, z której korzysta około 100 pacjentów rocznie.

Dr Marcin Gil, ortopeda i traumatolog ze szpitala im. J. Strusia, podkreślił wiele zalet endoprotezy. Jest ona instalowana bez konieczności używania cementu kostnego, a po operacji pacjenci mogą od razu zacząć normalnie chodzić.

Pionierskie operacje tego rodzaju są już przeprowadzane od 1997 roku we francuskim ośrodku Hôpital Raymond-Poincaré, gdzie pracuje dr Yves Stiglitz. Pacjenci korzystają z tych zaawansowanych technik, ponieważ umożliwiają im natychmiastowy powrót do normalnej sprawności po operacji.

Endoproteza skokowa jest często stosowana u pacjentów cierpiących na reumatoidalne uszkodzenia stawu oraz u tych, którzy doznali pourazowych uszkodzeń, takich jak złamania kostki. Dzięki innowacyjnemu projektowi endoprotezy, łatwiej jest dopasować jej rozmiar do konkretnego pacjenta, bez względu na to, jak niestandardowe wymiary ma kość.

Chociaż pierwsze operacje za nami, zespół chirurgów ze Szpitala im. J. Strusia jest przekonany, że to początek nowego rozdziału w opiece ortopedycznej. Wszystko wskazuje na to, że więcej pacjentów będzie korzystać z tej zaawansowanej metody w najbliższej przyszłości, zwłaszcza, że koszty endoprotezy i operacji są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dr Mariusz Stawiński, zastępca dyrektora szpitala im. J. Strusia, zauważył, jak cenna jest ta nowa metoda dla poprawy jakości życia pacjentów. 

“Każda metoda, która polepsza jakość życia pacjentów urazowych, jest bardzo korzystna. Zwłaszcza, gdy powoduje, że pacjent nie cierpi i szybko może wrócić do zdrowia. Cieszymy się, że takie zabiegi mogą być u nas stosowane – zwłaszcza, że urazy stawu skokowego są bardzo częste. Mamy nadzieję, że będzie to u nas stała procedura” – podkreśla dr Mariusz Stawiński, zastępca dyrektora szpitala im. J. Strusia

Nowoczesna endoproteza stawu skokowego jest kolejnym przełomem w dziedzinie ortopedii. Innowacyjna metoda nie tylko ułatwia proces rekonwalescencji, ale także przynosi natychmiastową ulgę od bólu, co jest bezcennym atrybutem dla pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową. To jest tylko początek; zespół chirurgów z Szpitala im. J. Strusia z niecierpliwością czeka na dalsze możliwości rozwoju i poprawy jakości życia swoich pacjentów dzięki tej innowacyjnej technologii.