Jutro protest rolników: będą blokować wjazdy i wyjazdy z Poznania – gdzie spodziewać się utrudnień?

We wtorek, 20 lutego, odbędzie się kolejny protest rolników. Tym razem, zamiast centrum Poznania, blokować będą dojazdy do miasta. Należy spodziewać się utrudnień w ruchu kołowym, w tym także w funkcjonowaniu komunikacji podmiejskiej.

 

Po proteście w centrum miasta, który odbył się 9 lutego, tym razem rolnicy postanowili zablokować dojazd do Poznania. Działania planowane są w godzinach 9:00-18:00, ale z uwagi na dojazdy na miejsca akcji i zbiórek, a potem powroty do domów, utrudnienia rozpoczną się już wcześniej i potrwają dłużej.

Rolnicy zamierzają uniemożliwić wjazd i wyjazd z Poznania, dlatego blokowane będą trasy wlotowe i wylotowe z miasta. Oznacza to ogromne utrudnienia dla mieszkańców powiatu poznańskiego, a także poznaniaków pracujących poza miastem. To również duży problem dla dostawców, kurierów i firm logistycznych.

Blokady będą zabezpieczane przez policję, która może kierować ruchem.

Oficjalne blokady zapowiadane są przy głównych węzłach komunikacyjnych na wysokości Komornik, Tarnowa Podgórnego, Zakrzewa, Golęczewa i Kostrzyna, zwłaszcza w lokalizacjach:

– Poznań, ul. Głogowska na wysokości ul. Marii Lange (w obydwu kierunkach)
– Komorniki, droga nr 311 i 196 na wysokości ul. Platynowej (w obydwu kierunkach)
– Zakrzewo, węzeł S11 Poznań – Ławica ( blokada od strony zbiegu ulicy Gajowej i drogi 307 oraz od strony zbiegu ulicy Szkolnej i drogi 307 )
– Tarnowo Podgórne, Droga Krajowa nr 92 na wysokości zjazdu S11 (w obydwu kierunkach)
– Golęczewo, węzeł Poznań – Północ, Droga Krajowa nr 11 (na wysokości zajazdu „Dziupla)
– Kostrzyn, Droga Krajowa nr 92 na odcinku pomiędzy Skałowem a Kostrzynem Wielkopolskim
– Ograniczeń w ruchu należy spodziewać się także na węźle Kórnik ( w kierunku Środy Wielkopolskiej ) z uwagi na zgromadzenie na Drodze Krajowej nr 11 na wysokości wsi Koszuty

Podczas zgromadzeń funkcjonariusze będą na bieżąco kierować ruchem oraz wskazywać możliwe drogi objazdu.

Początkowo rolnicy planowali zablokować wszystkie zjazdy na autostradę A2 oraz największe ronda w Poznaniu. Ostatecznie częściowo odstąpiono od tego pomysłu, choć niektórzy wypowiadający się w Internecie zapowiadają „spontaniczne” utrudnianie przejazdów w rejonie węzłów, przy których oficjalnie nie będzie blokady. Jednocześnie, w takich miejscach można spodziewać się korków wynikających z natężenia i przerzucenia ruchu z pozostałych węzłów i tras.

Utrudnienia dotyczą także dojazdów komunikacji podmiejskiej.

Policja apeluje, by stosować się do poleceń funkcjonariuszy, wybór innych tras, a najlepiej, by zrezygnować z podróży samochodem we wtorek i skorzystać z alternatywnych środków transportu.