ZKZL chce wybudować kolejne osiedle miejskich mieszkań. Gdzie, jakie i jak ma wyglądać?

Wiadomo już, jak ma wyglądać nowe osiedle mieszkań komunalnych, jakie mają powstać przy ul. Jarzębowej. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych odebrał koncepcję inwestycji.

 

ZKZL powiększa miejskie zasoby mieszkaniowe, m.in. poprzez budowę nowych budynków mieszkalnych w ramach różnego rodzaju programów. Po inwestycjach, które realizowane są m.in. przy ul. Nadolnik, Darzyborskiej czy Opolskiej, planowana jest kolejna.

Tym razem, osiedle nowych mieszkań ma powstać przy ul. Jarzębowej. ZKZL odebrało już od pracowni projektowej „Lekko Architekci” koncepcję inwestycji .

Projekt przewiduje budowę czterech budynków, w tym trzy pięciokondygnacyjne i jeden z czterema kondygnacjami. Łącznie powstanie 180 mieszkań i 4 lokale użytkowe.

Dostępne będą mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe, o powierzchni od 29 do 66 metrów kwadratowych. Na terenie osiedla ma też postać plac zabaw, miejsca postojowe oraz wiaty rowerowe. Całość uzupełni nowa zieleń.

Bloki mają powstać w technologii prefabrykacji, czyli budowy z gotowych elementów betonowych.

„Technika budowy polega na montażu gotowych segmentów, takich jak ściany nośne, ścianki działowe, stropy, schody i balkony, bezpośrednio na placu budowy. Ich zastosowanie pozwala uniknąć czasochłonnych prac mokrych i wszelkich ograniczeń związanych z warunkami atmosferycznymi. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu wszystkich elementów w kontrolowanych warunkach, ryzyko wystąpienia błędów konstrukcyjnych jest mniejsze. Szybki montaż elementów przekłada się na oszczędności zarówno w zakresie kosztów, jak i czasu poświęconego na realizację inwestycji.” – wskazuje ZKZL

Teraz spółka rozpocznie prace nad projektem architektoniczno-budowlanym, by móc wystąpić o pozwolenie na budowę. Wszelkie dokumenty związane z koncepcją ZKZL powinien odebrać do końca drugiego kwartału 2024 roku.