Otwarcie nowego skrzydła onkologicznego w Poznaniu

W Poznaniu otwarto nowy budynek ambulatoryjny należący do Wielkopolskiego Centrum Onkologii przy ulicy Strzeleckiej 37. Zbudowany za 136,5 mln zł, finansowany głównie z budżetu Województwa Wielkopolskiego, obiekt ten zapewnia pacjentom i personelowi dodatkowe 6,5 tys. m² przestrzeni.

 

W pięciopiętrowym budynku znalazło miejsce 12 poradni specjalistycznych oraz poszerzony oddział dzienny chemioterapii, co zdecydowanie ułatwia leczenie ambulatoryjne. Dzięki inwestycji, liczba miejsc na oddziale chemioterapii wzrosła z 28 do 47, co powinno poprawić dostępność leczenia.

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, wskazał, że projekt ten jest częścią większego przedsięwzięcia, które ma na celu przybliżenie opieki onkologicznej do mieszkańców, nie tylko w Poznaniu, ale również w Pile i Kaliszu. Łączny koszt tego przedsięwzięcia to około 220 mln zł, z czego połowę stanowią środki z lokalnego budżetu.

Dodatkowo, projekt ten został pozytywnie oceniony przez lokalne środowiska pacjentów i medyczne. Nowe skrzydło nie tylko zwiększa możliwości lecznicze, ale również oferuje pacjentom lepsze warunki – w tym bezpieczeństwo epidemiologiczne i miejsca do odpoczynku, jak taras na ostatnim piętrze z widokiem na miasto.

Dyrektor centrum, prof. Julian Malicki, podkreślił znaczenie wsparcia samorządu w realizacji tego projektu, co pozwoliło znacząco poszerzyć ofertę medyczną placówki.

Spotkanie inaugurujące otwarcie nowego budynku było także okazją do dyskusji o wsparciu psychologicznym dla pacjentów oraz znaczeniu lepszego rozumienia potrzeb osób leczonych, co podkreślili obecni na nim przedstawiciele organizacji pacjentów i eksperci medyczni.

Nowy budynek ambulatoryjny WCO w Poznaniu to krok naprzód w dostępności i jakości opieki onkologicznej w regionie, odzwierciedlający także dobrą współpracę między samorządem a sektorem medycznym.