Skwer na Łazarzu oficjalnie im. Jacka Hałasika

Poznańska dzielnica Łazarz świętuje otwarcie skweru nazwanego na cześć zasłużonego dla miasta dziennikarza radiowego, Jacka Hałasika, znanej postaci propagującej gwarę poznańską i historię regionu. Uroczystość, która odbyła się w sobotę u zbiegu ulic Potockiej i Kolejowej, zgromadziła lokalną społeczność, władze miasta oraz wielbicieli dorobku Hałasika.

 

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, podkreślił znaczenie Hałasika dla lokalnej społeczności i kultury: „Jacek Hałasik kochał Łazarz. Tutaj się urodził, mieszkał i pracował, będąc gorącym propagatorem gwary poznańskiej i historii naszego miasta”. Wiceprezydent podziękował także za lokalną inicjatywę i wsparcie miasta w upamiętnieniu tej wyjątkowej postaci.

Skwer Jacka Hałasika stał się miejscem, które nie tylko honoruje jego pamięć, ale także edukuje odwiedzających w zakresie poznańskiej gwary. Unikalną atrakcją są tabliczki z gwarowymi zwrotami zamieszczone na ławkach, które przygotował Juliusz Kubel, znany autor książek w dialekcie poznańskim, przybliżając tym samym regionalny język mieszkańcom i turystom.

Jacek Hałasik, urodzony 15 kwietnia 1944 roku w Poznaniu, przez ponad 50 lat związany był z Polskim Radiem Poznań, gdzie prowadził liczne audycje o tematyce regionalnej, sportowej i historycznej. Jego pasja do gwary poznańskiej zaowocowała organizacją konkursów i uroczystości lokalnych, co przyczyniło się do popularyzacji tradycji i języka regionu. W uznaniu za jego wkład w życie kulturalne miasta, Hałasik otrzymał tytuł “Człowieka Roku Łazarza” oraz nominację do tytułu “Mistrza Mowy Polskiej”.

Otwarcie skweru Jacka Hałasika stanowi symboliczny gest zachowania dziedzictwa kulturowego Poznania i Łazarza, podkreślając jednocześnie ważność lokalnych tradycji i postaci, które miały nieoceniony wpływ na historię i tożsamość regionu.