Nowe dofinansowania i specjalistyczne usługi dla dzieci w Poznaniu

Poznań rozpoczyna kolejne działania na rzecz wsparcia rodziców oraz zapewnienia kompleksowej opieki i rozwoju dla najmłodszych mieszkańców miasta. W najbliższych latach na dofinansowanie opieki nad dziećmi w niepublicznych żłobkach zostanie przeznaczone ponad 30,3 mln zł. Dodatkowo, w ramach nowej inicjatywy, poznańskie rodziny będą mogły korzystać z bezpłatnych konsultacji z szerokim gronem specjalistów, takich jak psycholodzy, fizjoterapeuci czy neurologopedzi.

 

W ramach otwartego konkursu ofert, miasto planuje dofinansowanie 2 333 miejsc opieki miesięcznie, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do obecnie wspieranych 1981 miejsc. Dofinansowanie w wysokości 500 zł miesięcznie na jedno miejsce będzie skierowane do żłobków działających na terenie Poznania w okresie od 1 lipca 2024 roku do 31 sierpnia 2026 roku. Kryteria kwalifikacji uwzględniają mieszkańców Poznania, którzy rozliczają w mieście podatki oraz dzieci, które mają wykonane obowiązkowe szczepienia ochronne.

Począwszy od kwietnia, rodzice oraz ich pociechy będą mogły skorzystać z nowej, ważnej oferty edukacyjnej i profilaktycznej. W żłobkach publicznych i niepublicznych organizowane będą bezpłatne wizyty specjalistów z różnych dziedzin. Inicjatywa ma na celu wczesne rozpoznawanie i diagnozowanie ewentualnych problemów rozwojowych czy zdrowotnych u dzieci. To kompleksowe podejście zapewni wsparcie nie tylko maluchom uczęszczającym do placówek, ale także tym, które z różnych przyczyn pozostają w domu.

Dostępne konsultacje obejmują szeroki wachlarz specjalizacji, co umożliwia kompleksowe wsparcie dla rozwoju dzieci. Dyżury specjalistów, w tym psychologów, neurologopedów, fizjoterapeutów, terapeutów integracji sensorycznej, dietetyków czy pedagogów specjalnych, stanowią bezcenne wsparcie dla rodziców i opiekunów.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podkreśla znaczenie wczesnej profilaktyki i dostępności usług specjalistycznych dla wszystkich dzieci. Inicjatywa ma na celu nie tylko zapewnienie wsparcia rodzicom w opiece nad dziećmi, ale także budowanie zdrowej i szczęśliwej przyszłości dla najmłodszych mieszkańców Poznania.

Dodatkowo, miasto przeznaczy 100 tys. zł na organizację warsztatów edukacyjnych dla rodziców, opiekunów oraz pracowników żłobków.