Dziś zmiana czasu. Jak to wpłynie na pociągi i MPK w Poznaniu?

W nadchodzącą sobotę na niedzielę, mieszkańcy Polski przestawią zegarki z czasu zimowego na letni, co tradycyjnie wiąże się ze skróceniem nocy o jedną godzinę. W związku z tą zmianą, zarówno w rozkładach jazdy kolei, jak i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu nastąpią istotne modyfikacje.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informują, że zmiana czasu dotknie ponad 40 pociągów różnych przewoźników, w tym PKP Intercity, Polregio oraz Kolei Wielkopolskich. Pociągi, które wyruszą w trasę jeszcze według czasu zimowego, a dojadą do celu już po zmianie na czas letni, będą miały skorygowane rozkłady. Przykładowo, pociąg IC Uznam 81170 z Warszawy Wschodniej do Świnoujścia przyjedzie na stację Nowy Tomyśl o 1:56, a po krótkim postoju wznowi jazdę o 3:01 już według czasu letniego.

Podobne zmiany dotyczą również innych relacji, w tym TLK ROZEWIE z Krakowa do Gdyni, które opuszczą Poznań Główny o 1:53, a na stację w Gnieźnie przyjadą o 3:20. Dla pasażerów i podróżnych ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z modyfikacjami w rozkładzie jazdy swoich pociągów. PKP Intercity udostępnia informacje poprzez swoją stronę internetową, infolinię oraz u konduktorów pociągów kursujących w tę przejściową noc.

Zmiany dotyczą także poznańskiego MPK, które dostosowało rozkłady jazdy komunikacji nocnej do zmiany czasu. Linia 215 z os. Sobieskiego będzie kursować według zmienionego planu, a kursy z Wiru odbędą się o nowych godzinach letnich. Nie zostanie wykonany kurs linii 221 z Sypniewa, a linia 224 z Boranta do Malwowej zostanie zmodyfikowana do trasy do Plewisk/Straż Pożarna. Na linii 227 nie zostaną wykonane kursy do i z Kicina, a autobus z Janikowa pojedzie o 3:03 czasu letniego. Zaznaczono, że w nocy z soboty na niedzielę linia 202 nie będzie funkcjonować.

Zarówno PKP, jak i MPK Poznań dokładają wszelkich starań, aby poinformować podróżnych o zmianach i minimalizować ewentualne niedogodności wynikające z przestawienia czasu. Pasazerów zachęca się do śledzenia aktualizacji i planowania podróży z uwzględnieniem zmienionych rozkładów.