W Poznaniu rozpoczyna się miesiąc pamięci narodowej. Będą uroczystości w fortach

Nadchodzący Miesiąc Pamięci Narodowej będzie okazją do przypomnienia i uhonorowania tych, którzy oddali życie za wolność Polski. Inauguracja tego ważnego okresu zaplanowana jest na najbliższą środę, 3 kwietnia, a rozpocznie się od uroczystego złożenia kwiatów pod Ścianą Śmierci w Forcie VII w Poznaniu. Fort ten, będący w czasie II wojny światowej miejscem uwięzienia i kaźni tysięcy osób, ponownie stanie się miejscem pamięci i refleksji.

Tegoroczne obchody Miesiąca Pamięci Narodowej poświęcone będą życiorysowi Marianny Marszałkowskiej-Kaniewskiej, wybitnej postaci, anglistki, która zamiast wyjechać na stypendium do Anglii, zdecydowała się pozostać w kraju i włączyć do działalności konspiracyjnej. Jak przypomina Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta, Marszałkowska-Kaniewska była komendantką Ekspozytury Wywiadowczej WSK w Poznaniu, gdzie została aresztowana, a następnie skazana na karę śmierci. Jej historia jest przykładem niezłomności i poświęcenia, ale też szczęścia, gdyż udało jej się doczekać wyzwolenia Lipska przez aliantów.

Uroczystości pod Ścianą Śmierci będą również okazją do przypomnienia szerokiej publiczności o tej wyjątkowej kobiecie oraz o trudnych wyborach, przed jakimi stanęli Polacy w czasach największej próby. Po oficjalnych uroczystościach odbędzie się prelekcja poświęcona biografii Marszałkowskiej-Kaniewskiej, a także będzie można zobaczyć pamiątki po niej, w tym dokumenty i listy z więzienia w Lipsku.

Miesiąc Pamięci Narodowej to czas, kiedy wspólnie jako społeczeństwo możemy zatrzymać się na chwilę, aby oddać hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę. To również okazja do refleksji nad wartościami, które są fundamentem naszej tożsamości narodowej i przypomnienie o tym, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze, ale wymaga ciągłego zaangażowania i gotowości do poświęceń.

Zaplanowane wydarzenia są otwarte dla wszystkich, którzy chcą wspólnie oddać cześć bohaterom historii Polski i zapoznać się bliżej z niezwykłym życiorysem Marianny Marszałkowskiej-Kaniewskiej.