Jak wyglądała 75. rocznica bitwy o Poznań?

W najbliższą niedzielę odbył się piknik militarny “Poznań 1945” oraz rekonstrukcja walk o Poznań. Były liczne pokazy pirotechniczne, spacery historyczne i prezentacja uzbrojenia wojskowego. W samo południe w imieniu poznaniaków kwiaty pod pomnikiem na Cytadeli złożył Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.

W trakcie pikniku było można poznać historię w ciekawej formie. Wśród atrakcji znalazły się m.in. prezentacja czołgu T-34 i działa samobieżnego ISU-122 oraz przejażdżka lekkimi pojazdami bojowymi. Wydarzenie zwieńczył spacer historyczny śladami walk o Fort Winiary o godzinie 14:00.

Z kolei w ramach odtworzenia bitwy o Poznań było można obejrzeć manewry wojenne, które przedstawi około 300 rekonstruktorów w mundurach i strojach z epoki. Wydarzenie znane jest z dbałości o realizm odtwarzanych walk. Widzowie mogli zrobić zdjęcie i porozmawiać z uczestnikami, a także skosztować wojskowej zupy grochowej.

– Rekonstrukcja bitwy z 1945 roku wpisuje się w coroczne obchody walk o Poznań – twierdzi Waldemar Jankowiak, prezes Stowarzyszenia Poznańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej “Warta”. – Na to wydarzenie przyjeżdżają nie tylko osoby zainteresowane militariami i hobbyści, ale także goście z całego kraju i zagranicy.

Walki o Poznań toczyły się w styczniu i lutym 1945 roku. Wzięła w nich udział Armia Czerwona, która była wspomagana polskimi oddziałami. Po pięciodniowym oblężeniu poddała się niemiecka załoga Cytadeli. W bitwie zginęło około 6 tysięcy żołnierzy radzieckich i 700 Polaków.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.