Dni Twierdzy Poznań 2020 już w ten weekend

Juz po raz ósmy w Poznaniu odbędą się Dni Twierdzy Poznań, czyli wielkie święto poznańskich fortyfikacji i historii. Po raz kolejny będzie można zwiedzać historyczne obiekty, korzystać z dodatkowych atrakcji i poznawać historię miasta i państwa.

Tegoroczne Dni Twierdzy Poznań odbędą się w ostatni weekend wakacji, czyli 29 i 30 sierpnia. W programie znalazło się około dwudziestu atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Jak zwykle będzie można zwiedzać forty: Ia, III, Iva, Va Bonin, VI oraz VIIa, liczne poznańskie schrony, w tym m.in. schron Osi 64 w Parkach: Sołackim i Wilsona czy niemiecki schron przeciwlotniczy Luftschutz. Udostępniona zostanie śluza katedralna w Bramie Poznania, a w programie przewidziano także spacery po Cytadeli śladami Fortu Winiary.

Planowane są zwiedzania z przewodnikiem i indywidualne. W przypadku tych pierwszych nowością będzie możliwość skorzystania z oprowadzania w języku angielskim, a w niektórych przypadkach, także niemieckim i migowym.

Przygotowano także szereg dodatkowych atrakcji, takich jak wystawy tematyczne, rekonstrukcje historyczne, spotkania i dyskusje.

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, przygotowano wydarzenie “Poznańczycy roku 1920”, które odbędzie się nad Wartą w okolicy Łazienek Rzecznych oraz w Forcie Ia.

Zaplanowano także m.in. nocne zwiedzanie Fortu III, podczas którego będzie można przekonać się, dlaczego Twierdza Poznań jest jedną z największych polskich ostoi nietoperzy.

Ci, którzy nie mogą osobiście wziąć udziału w wydarzeniu, będą mogli skorzystać z wirtualnego spaceru po schronie przeciwlotniczym w Parku Wilsona.

W tym roku, z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, konieczne było wprowadzenie dodatkowych obostrzeń i zasad sanitarnych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom i organizatorom. Uczestnicy proszeni są o zapoznanie się z zasadami zwiedzania poszczególnych obiektów i stosowanie się do poleceń, szczególnie w zakresie zachowania limitów osób w pomieszczeniach, dystansu między nimi, zakładania maseczek oraz dezynfekcji rąk.

Więcej informacji, w tym także program Dni Twierdzy Poznań dostępnych jest online, na stronie wydarzenia.

Lista atrakcji tegorocznej edycji:

Fort Ia Warownia Krzysztofa Arciszewskiego
Fort III: Nocne życie fortów
Fort IVa
Fort Va “Bonin”
Fort VI
Fort VIIa (Strotha, Zielińskiego)
Spacery po Cytadeli śladami Fortu Winiary
Muzeum Uzbrojenia (Cytadela)
Muzeum Armii “Poznań” (Cytadela) Śluza Katedralna (Brama Poznania)
Rezerwat Archeologiczny Genius loci
Schron Babimojska
Niemiecki schron przeciwlotniczy (Luftschutz)
Schron Pasjonatów Podziemi
Schron Osi 64 w Parku Sołackim
Schron Osi 64 „Wilson” w Parku Wilsona
Schron Arhtura Greisera (Radio Poznań)
Schron przeciwlotniczy w Parku Wilsona (wirtualne zwiedzanie)
Poznańczycy roku 1920
Forteczna Linia Autobusowa
Mobilny przewodnik śladami Twierdzy Poznań