Kolejne pieniądze na nową siedzibę Teatru Muzycznego w Poznaniu. Kiedy mogą ruszyć prace?

Jeszcze w tym miesiącu ma zostać podpisana umowa z generalnym wykonawcą prac przy budowie nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. Po raz kolejny swoje wsparcie przekazały Miasto Poznań i Powiat Poznański.

 

Do tej pory Teatr Muzyczny mógł dysponować gruntem, na którym ma powstać siedziba instytucji, jednak podczas sesji budżetowej, miejscy radni podjęli decyzję o przekazaniu terenu. Dzięki temu Teatr Muzyczny w Poznaniu jest właścicielem działki wartej 9,6 mln złotych i może rozpocząć inwestycję.

Jednocześnie, w budżecie miasta zabezpieczono także dodatkowe 73 mln złotych na budowę. Jak przypomina Jacek Jaśkowiak, to pierwszy po II wojnie światowej teatr w Poznaniu, którego siedziba będzie budowana od podstaw.

Nowy obiekt powstanie przy ul. św. Marcin, a według szacunków, korzystać z niego będzie ok. 300 tysięcy widzów rocznie. Znaczną część widowni stanowią już teraz mieszkańcy powiatu poznańskiego, dlatego w inwestycję zaangażowany jest także powiat.

Dziś podpisano umowę, w ramach której Powiat Poznański przekaże 15 mln złotych Miastu Poznań na budowę nowej siedziby. Pierwsza transza wyniosła 5 mln złotych i została już przekazana. Kolejne planowane są w 2025 i 2026 roku.

„Łączne wsparcie powiatu dla Teatru Muzycznego wyniesie blisko 18 mln zł. To imponująca kwota, ale w kulturę warto inwestować. Teatr należy do jednych z najchętniej odwiedzanych instytucji kulturalnych w regionie. Niemal połowa publiczności to mieszkańcy podpoznańskich gmin. Chcąc zapewnić im możliwość obejrzenia ciekawych i wartościowych spektakli, także poza siedzibą teatru, kilka lat temu nawiązaliśmy z nim oficjalną współpracę. Na jego bieżącą działalność samorząd powiatowy przekazał dotychczas 2,8 mln zł. Dzięki temu zyskali zarówno widzowie, jak i artyści. Trzeba podkreślić, że ze względu na trudne warunki lokalowe, ich praca nie jest łatwa. Na szczęście już niedługo to się zmieni, a w stolicy Wielkopolski powstanie największy teatr muzyczny w kraju. Cieszę się, że powiat poznański będzie miał w tym udział, przeznaczając na jego budowę aż 15 mln zł. Środki finansowe przekazane zostaną w trzech transzach – po 5 mln rocznie począwszy od roku 2024.” – przekonuje Jan Grabkowski, starosta poznański

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na generalnego wykonawce przedstawiła firma Adamietz. Zamówienie opiewa na kwotę ponad 390 mln złotych brutto. Umowa ma zostać podpisana jeszcze w kwietniu, dzięki czemu możliwe będzie rozpoczęcie prac.

Nowa siedziba Teatru Muzycznego będzie największym tego typu obiektem w Polsce z nowoczesną sceną i miejscami dla niemal 1,2 tys. widzów.