Nowy park kieszonkowy na Jeżycach: zielona przestrzeń między betonem

W Poznaniu, na Jeżycach, dobiegają końca prace przy tworzeniu nowego parku kieszonkowego, który powstaje na skrzyżowaniu ulic Galla Anonima i Kassyusza. Inwestycja, która jest realizowana przez Zarząd Dróg Miejskich, to projekt “Cała wuchta zieleni dla Jeżyc!” finansowany z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Inicjatywa ta zyskała poparcie niemal 1240 mieszkańców, którzy dostrzegli potrzebę zwiększenia ilości zieleni w gęsto zabudowanej dzielnicy.

 

W ramach projektu wykonano szereg prac, w tym poprawę infrastruktury podziemnej i odbrukowanie przestrzeni. Obecnie trwają prace związane z montażem krawężników, budową chodników oraz centralnie położonego placu, na którym znajdą się ławki. Projekt uwzględnia również potrzeby osób niewidomych i niedowidzących, dla których przy przejściu dla pieszych zamontowane zostaną maty fakturowe.

Na powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych zostanie zasadzone wiele kwitnących krzewów i bylin. Istniejące drzewa zostaną zachowane, a do ich grona dołączy 21 nowych gatunków, w tym ambrowce, lipy, klony i platany.

Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec kwietnia, a nasadzenia zieleni mają zostać ukończone do połowy maja. Całkowity koszt inwestycji wynosi niemal 670 tysięcy złotych, z czego ponad 300 tysięcy złotych pochodzi z funduszy Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Dzięki tej inwestycji Jeżyce zyskają nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim funkcjonalną przestrzeń, która będzie służyć mieszkańcom jako miejsce odpoczynku i spotkań. Wprowadzenie zieleni między miejską zabudowę przyczyni się do poprawy jakości życia w tej części miasta, oferując oazę spokoju w zgiełku miejskiego życia.