“Zasadzka na fyrtle” na Jeżycach. Więcej zieleni i mała architektura w parku kieszonkowym

„Zasadzka na fyrtle” to nazwa programu, w ramach którego powstanie nowy park kieszonkowy na Jeżycach. Trwają prace nad powstaniem nowego skweru, który zaplanowany jest przy ul. Jeżyckiej. Realizacja ma nastąpić jeszcze do lipca tego roku.

 

Skwer przy ul. Jeżyckiej ma ok. 200 metrów kwadratowych powierzchni i obecnie jest niezagospodarowany. Rekultywacja terenu ma sprawić, że stanie się bardziej atrakcyjny dla mieszkańców.

Co się zmieni? Podczas projektowania zaplanowano centralny plac, który zostanie otoczony rabatami, a wokół staną także ławki w kształcie łuków. Od strony charakterystycznego jeżyckiego muralu ułożona zostanie palisada z ułożonych pionowo pokładów kolejowych, dzięki czemu zieleń będzie chroniona przed zdeptywaniem, a na dodatek mieszkańcy zyskają kolejne miejsca siedzące.

Ciekawym rozwiązaniem jest posadzenie drzew owocowych, w tym jabłoni w odmianie James Grieve. Całość zostanie uzupełniona drzewami, krzewami i rabatami, które sprawią, że skwer będzie bardziej zielony i przyjazny zarówno mieszkańcom jak i środowisku.

Jednocześnie kwitnące rabaty staną się „stołówką” dla owadów zapylających i motyli, dla których przygotowane będą specjalne domki w okolicy. W ramach planowanych prac wykonany zostanie zbiornik, w którym będzie gromadzona woda opadowa z dachu sąsiedniej kamienicy.

Park kieszonkowy powstaje w ramach projektu „Zasadzka na fyrtle”, który zakłada zagospodarowanie nieużytkowanych działek miejskich w miejsca atrakcyjne dla środowiska i mieszkańców.

Nowa odsłona skweru na Jeżycach ma być gotowa na początku lipca 2022 roku.