Na terenie Gratowiska przy ul. Wrzesińskiej znajduje się nietypowa pasieka. Zobacz co skrywa

Pracowity jak pszczoła – to powiedzenie, które podkreśla oddanie, z jakim te pożyteczne owady wykonują swoją pracę. Aby powstała łyżeczka miodu, pszczoły muszą zebrać nektar z około 5 tysięcy kwiatów, a to mniej więcej miesiąc pracy po 8 godzin dziennie pracy. W 2017 roku ONZ ogłosiła 20 maja Światowym Dniem Pszczoły, w związku z czym Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu zaprasza do wspólnego świętowania

Pszczoły zapylają rośliny, pomagają im w rozmnażaniu się, produkują miód. Gdyby nie było pszczół, nie znalibyśmy wielu produktów, które spożywamy na co dzień. Warzywa i owoce rozwijają się dzięki zapylaniu przez pszczoły, ale również przez trzmiele, motyle, czy chrząszcze – bez ich udziału nie rozwinęłyby się. Szacuje się, że 1/3 żywności powstaje – na różne sposoby – dzięki pomocy owadów. Z okazji Światowego Dnia Pszczoły warto przypomnieć o istotnej roli, którą ten pracowity owad pełni w ekosystemie oraz o konieczności ochrony jego populacji.

Jedną z nadarzających się do tego okazji jest organizowany przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu Dzień Pszczoły. Akcja odbędzie się na terenie Gratowiska Poznań Wschód, przy ulicy Wrzesińskiej 12 w Poznaniu, w sobotę 18 maja, w godzinach od 11:00 do 13:00 i będzie otwarta dla wszystkich mieszkańców.

– Na odwiedzających czekają liczne atrakcje, takie jak wykłady o pszczołach prowadzone przez doświadczonego pszczelarza, żywy ul, warsztaty, degustacje oraz animacje dla najmłodszych – mówi Kaja Mietlicka z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. – Jednocześnie bardzo prosimy, by uczestnicy wydarzenia, którzy postanowią przyjechać samochodami, pozostawili je poza terenem PSZOK. To ważne, ponieważ tego dnia Gratowisko będzie normalnie funkcjonowało i będzie otwarte zgodnie ze stałymi godzinami – dodaje K. Mietlicka.

Miejsce nie jest przypadkowe. Właśnie na terenie Gratowiska przy ul. Wrzesińskiej 12 znajduje się nietypowa pasieka, która powstała z uli z recyklingu. Zostały one wykonane z bębnów od pralek, co pokazuje, że nawet z pozornie bezużytecznych przedmiotów można stworzyć coś wartościowego, dając im drugie życie. Pasieka ta ma także charakter edukacyjny.

Światowy Dzień Pszczoły to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na znaczenie tych owadów dla naszego środowiska oraz żeby zastanowić się, jak możemy je chronić i wspierać. ZZO zachęca do udziału w wydarzeniach zorganizowanych z tej okazji oraz do dbania o pszczoły i ich środowisko przez codzienne działania. – W końcu, jak mówią pszczelarze, “bez pszczół nie ma życia” – podsumowuje Kaja Mietlicka.