Do kogo trafiła Poznańska Nagroda Literacka?

W piątek, 24 maja, w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono laureatów tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej. Wydarzenie to miało miejsce w ramach Festiwalu Fabuły i przyciągnęło licznych miłośników literatury.

 

Stypendium im. Stanisława Barańczaka, przyznawane twórcy poniżej 35. roku życia, trafiło w ręce Agi Zano, uznanej tłumaczki literatury anglojęzycznej. Aga Zano zdobyła uznanie za przekłady takich dzieł jak “Dziewczyna, kobieta, inna” i “Mr Loverman” Bernardine Evaristo, “Ucieczka z Chinatown” Charlesa Yu oraz “Rodzina Netanjahu” Joshuy Cohena. Jest stypendystką Literature Ireland, Queen’s University Belfast i University of Edinburgh. Jej praca translatorska cechuje się ogromną wrażliwością językową i umiejętnością wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, które wzbogacają polszczyznę.

Podczas ceremonii Aga Zano podkreśliła rolę tłumaczy w literaturze: “Tłumacze tworzą bardzo dużą część polskiej literatury. Zawsze zostają w cieniu i trochę się o nich nie pamięta. To, co my robimy, jest tworzeniem literatury. Nie jesteśmy ludźmi, którzy przepisują literaturę, którzy tylko zdają sprawę z tego, co przeczytali, nie odbijamy literatury. Jesteśmy ludźmi, którzy ją piszą na nowo.”

Nagroda im. Adama Mickiewicza, przyznawana za całokształt twórczości, została w tym roku przyznana Marcinowi Świetlickiemu. Świetlicki to poeta, prozaik i wokalista znany z zespołów Świetliki, Zgniłość i Morświn. Jego twórczość, pełna dystansu, sceptycyzmu i boleśnie szczerej refleksji, zyskała szerokie uznanie i stała się symbolem poety naszych czasów.

Piotr Śliwiński, członek kapituły nagrody, wyraził uznanie dla laureata: “Nie chodzi tylko o kilka linijek i powiedzonek z jego wierszy, które zaczęły szeroko krążyć, lecz o pewien styl bycia w języku i poza nim. Być jak Świetlicki: zdystansowany, sceptyczny, szorstki, zaczepny, boleśnie szczery, wymijający, zagadkowy, niekiedy czuły, pełen sprzeczności, lecz rozpoznawalny, idiomatyczny.”

Poznańska Nagroda Literacka została ustanowiona w 2015 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz prof. Bronisława Marciniaka, ówczesnego rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Prof. Bogumiła Kaniewska, obecna rektor UAM, podkreśliła, że nagroda dojrzewa i zyskała na znaczeniu w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

W poprzednich latach laureatami Nagrody im. Adama Mickiewicza byli m.in. Zyta Rudzka, prof. Stanisław Rosiek, Zbigniew Kruszyński i Erwin Kruk. Stypendium im. Stanisława Barańczaka otrzymali m.in. Anna Wakulik, Urszula Honek i Kira Pietrek. Nagroda ta, dzięki swej wiarygodności i różnorodności wyborów, zyskała uznanie wśród autorów, wydawnictw i szerokiej publiczności.