Poznańska Nagroda Literacka – ogłoszono laureata oraz nazwiska nominowanych do stypendium im. Barańczaka. Zapowiedziano rozszerzenie formuły projektu

Wiesław Myśliwski został tegorocznym laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza. Decyzję podjęła Kapituła Konkursu Poznańskiej Nagrody Literackiej. Znani są także nominowani do stypendium im. Stanisława Barańczaka.

Od 2014 roku Poznańska Nagroda Literacka przyznawana jest w dwóch kategoriach. Pierwszą jest Nagroda im. Adama Mickiewicza będąca uhonorowaniem całokształtu dorobku. Wynosi ona 60 tysięcy złotych. Drugą stanowi stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tysięcy złotych, które przyznawane jest twórcom, którzy nie ukończyli 35. roku życia.

Tegorocznym laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza został Wiesław Myśliwski, polski pisarz, prozaik i dramaturg.

„Myśliwski przywrócił polskiej literaturze życie, a życiu literaturę, mówiąc o sprawach ważnych w sposób przemyślany, konsekwentny i nowatorski. To nie jest pisarz poczciwy. To pisarz wyrafinowany, który jednak wyrafinowaniu nie pozwolił stać się estetycznym bożkiem.”

prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej

Ogłoszono także nominowanych do stypendium im. Stanisława Barańczaka. Zostali nimi Tomasz Bąk, Mira Marcinów oraz Dawid Szkoła.

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, zapowiedział, że Poznańska Nagroda Literacka zostanie rozszerzona. Na razie trwają nad tym prace.

„Po pięciu latach od ufundowania Poznańskiej Nagrody Literackiej możemy powiedzieć, że był to doskonały pomysł. Teraz nadszedł czas na rozszerzenie formuły tego projektu. Dlatego chciałbym złożyć pokłon Stanisławowi Barańczakowi, najlepszemu tłumaczowi Szekspira i ustanowić również nagrodę za najlepsze tłumaczenie literatury. Wierzę, że tę inicjatywę wesprą również władze UAM i samorządu wojewódzkiego. Wstępnie rozmawiałem też już z potencjalnym sponsorem.”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania

Wyróżnienia zostaną uroczyście wręczone podczas Gali Poznańskiej Nagrody Literackiej, która odbędzie się 15 maja.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.