Kto otrzymał Poznańską Nagrodę Literacką i Stypendium im. Barańczaka?

Autorka książki “Sendlerowa. W ukryciu”, Anna Bikont, otrzymała Nagrodę im. Adama Mickiewicza podczas uroczystej gali Poznańskiej Nagrody Literackiej. Wyróżnienie przyznano za całokształt twórczości. Wybrano również tegorocznego laureata Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

Poznańska Nagroda Literacka została ustanowiona w 2014 roku, po śmierci poznaniaka i poety Stanisława Barańczaka. Jej inicjatorami był Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny rektor UAM.

W tym roku, laureatką została Anna Bikont, autorka książki “Sendlerowa. W ukryciu”, choć Nagrodę przyznano za całkoształt twórczości.

“W moim sercu Poznań był zawsze obecny. Ojciec moich dzieci, mój długoletni, nieżyjący mąż”

Anna Bikont

Z kolei Stypendium im. Stanisława Barańczaka trafiło do Szczepana Kopyta za tomik “Zabic”.

“Wraz z Kapitułą Konkursu przeczytaliśmy około 80 książek. Rozmawialiśmy o literaturze, która wielokrotnie udowadniała, że dzięki dobrze napisanej, przemyślanej i wartościowej książce świat jest bardziej do zniesienia. Co więcej, każda porządna książka wywraca projekty dotyczące naszej współczesnej polskiej rzeczywistości. Zadaje kłam pomysłowi, by zamknąć polską kulturę w ciasnym pudełku z napisem kultura narodowa. Przeczytamy zwyciężymy”

prof. Piotr Śliwiński, krytyk literacki, członek Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej

Wysokość Poznańskiej Nagrody Literackiej, fundowanej przez MIasto Poznań i UAM to 60 tysięcy złotych. Stypendium im. Barańczaka to 40 tysięcy złotych.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.