Wyjątkowy weekend dla miłośników historii, retro pojazdów i komunikacji miejskiej

„Berlinka” z Krakowa znów wyjedzie na poznańskie tory. Weekend zapowiada się pełen atrakcji na liniach turystycznych i historycznej MPK Poznań. Miłośnicy historii i dawnej komunikacji miejskiej powinni zwrócić szczególną uwagę na atrakcje przygotowane na niedzielę.

 

Linie turystyczne pozwalają z jednej strony zwiedzić Poznań z nietypowej perspektywy, z drugiej poznać historię na pokładzie retro pojazdów, które dawniej służyły pasażerom do codziennego przemieszczania się po mieście.

W sobotę na ulice Poznania wyjadą linia tramwajowa numer 20 oraz linie autobusowe numer 100 i 102.

Zgodnie z harmonogramem, tego dnia na torowiskach pojawi się tramwaj GT6, czyli tzw. „Krótki Helmut”, jeden z najpopularniejszych dawnych tramwajów w Poznaniu.

Z kolei na trasę linii numer 100 wyjadą autobusy DAF i Ikarus 280, a linię 102 obsługiwać będzie kultowy „Ogórek”, czyli Jelcz.

Z kolei w niedzielę na miłośników komunikacji miejskiej i retro pojazdów czeka prawdziwa gratka. Na linii numer 0 po raz kolejny pojawi się „Berlnika”, czyli Wagon typu K, który do Poznania trafił na wakacje w ramach współpracy z krakowskim MPK. Czerwono-zielony skład, a więc wagon typu K i doczepa ND (sanocka) po raz pierwszy pojawił się na poznańskich ulicach Poznania w ubiegłym tygodniu. Wagon wyprodukowano w 1941 roku.

W niedzielę uruchomiona zostanie także linia historyczna H, która będzie obsługiwana wagonem silnikowym Bergische Stahlindustrie Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer.

Trasa linii H: Ratajczaka (przystanek przy Bibliotece Uniwersyteckiej) – 27 Grudnia – Gwarna – Św. Marcin – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Fredry – Gwarna – Św. Marcin – Al. Marcinkowskiego – 27 Grudnia

Odjazdy z przystanku Ratajczaka: o godz. 11.45, 12.30, 13.15, 14.00, 15.00, 15.45, 16.30, 17.15.

Na linii autobusowej 100 pojawi się Neoplan N4020 i DAF.