Zgłoszenie obywatelskie i zatrzymali ekspedientkę

Policjanci z Komisariatu Policji w Sompolnie błyskawicznie zareagowali za zgłoszenie obywatelskie i zatrzymali ekspedientkę, która sprzedała alkohol niepełnoletnim. 22-latka przyznała się do winy i dobrowolnie poddała się karze grzywny. Pamiętajmy, że sprzedaż napojów alkoholowych osobie, której zachowanie wskazuje, że znajduje się w stanie nietrzeźwości lub osobie, która nie ukończyła osiemnastego roku życia, jest przestępstwem.

Policjanci z Komisariatu w Sompolnie otrzymali telefoniczne zgłoszenie obywatelskie, że w jednym ze sklepów w gminie Wierzbinek sprzedany został alkohol osobom nieletnim. Natychmiast zareagowali i udali się we wskazane miejsce, gdzie zauważyli, że faktycznie przed sklepem trzy osoby spożywają alkohol. Byli to 14, 15 i 17 latek. Okazało się, że najstarszy z nich kupił w sklepie alkohol, przekazał swoim znajomym i wspólnie spożywali go przed sklepem. Po sprawdzaniu trzeźwości 14 latek miał 0,23 promila, 15 latek 0,57 promila, natomiast 17 latek 0,21 promila.

Ekspedientka dokonując sprzedaży nie zapytała o wiek i w takiej sytuacji musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Przyznała się do przedstawionego zarzutu z art 43 ust. 1 w zw. Z art 15 ust 1 pkt 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i poddała się dobrowolnie karze grzywny. Niepełnoletnia młodzież zaś musi się liczyć ze sprawą w sądzie rodzinnym i nieletnich.

 

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje dwie sankcje w przypadku złamania zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Jedna z nich, to sankcja administracyjnoprawna, polegająca na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholu na drodze administracyjnej. Druga jest uruchamiana na podstawie przepisów karnych i dotyczy orzeczenia kary za popełnione przestępstwo, tzn. sprzedaż alkoholu nieletnim.

Policjanci apelują do sprzedawców, aby upewnili się,że alkohol sprzedają dorosłym, rodzicom natomiast, by wzmogli nadzór nad pociechami i dużo z nimi rozmawiali. Nieletnim zaś przypominamy, że spożywanie alkoholu jest nie tylko zabronione, ale i traktowane jako przejaw demoralizacji.

Polskie prawo zabrania sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, jak również osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy, sprzedający lub podający alkohol uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek.

Przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówią o tym , że:

Art. 15 Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:

1.osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości,

2.osobom do lat 18, (…).

art. 43 1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to
zabronione albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega
grzywnie.

2.Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust. 1.

3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.