Otwarcie Galerii Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym: co czeka na odwiedzających?

Na ten moment długo czekali nie tylko miłośnicy sztuki, ale również sami pracownicy Muzeum Narodowego, którzy blisko rok przygotowywali nowe ekspozycje w Galerii Sztuki Polskiej. Na odwiedzających od 19 do 21 lipca czeka wiele atrakcji. – Nasze muzeum należy do absolutnie topowych w Polsce – mówi dyrektor Tomasz Łęcki.

 

Wszystkie ekspozycje zostały przearanżowane i nie ma chyba nawet jednej ściany, na której obrazy pozostałyby w niezmienionym układzie. Łącznie zainstalowano około 700 malunków i rzeźb wybranych z imponującego zbioru Galerii Sztuki Polskiej, liczącego około 4000 obiektów. Wśród nich znalazły się dzieła wcześniej nieprezentowane. 

– Miesiącami staraliśmy się pod każdym względem ulepszyć przestrzeń nowego gmachu Muzeum Narodowego. Zmieniliśmy układy architektoniczne niektórych sal, zmieniła się także kolorystyka, wyeliminowaliśmy w całości kolor biały i zastąpiliśmy go pastelowymi barwami z palety kolorów ziemi, co zmieniło charakter przestrzeni – mówił w trakcie konferencji dr Raman Tratsiuk, odpowiedzialny za aranżacje nowych ekspozycji.

Wymienione zostały okna, w których znalazły się szyby z filtrami zabezpieczającymi. Aktualnie w galerii jest mniej podziałów wewnętrznych, a część okien została zasłonięta, co tworzy korzystny dla oglądających klimat.

Galeria Sztuki Polskiej jest podzielona na dwa segmenty tematyczne. Pierwszy z nich obejmuje dzieła od końca XVIII wieku do 1945 roku, m.in. nadwornych malarzy Stanisława Augusta Poniatowskiego – Marcello Bacciarellego i Canaletta, realisty Maksymiliana Gierymskiego, symbolisty Jacka Malczewskiego oraz modernistów Stanisława Wyspiańskiego i Wojciecha Weissa. W drugiej części będzie można zobaczyć prace późniejsze (m.in. obrazy Witkacego, Tadeusza Kantora i Andrzeja Wróblewskiego oraz rzeźby Władysława Szymanowskiego, Konstantego Laszczki i Aliny Szapocznikow), stąd nazwa – Galeria Sztuki Współczesnej.

Harmonogram zwiedzania w ramach weekendu otwarcia, dostępny również na stronie internetowej muzeum.

20 lipca (sobota)

12:00 – oprowadzanie po Galerii Sztuki Współczesnej; prowadzenie: Zuzanna Wagner (MNP)

14:00 – oprowadzanie po Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, prowadzenie: dr Agnieszka Skalska-Graczyk (MNP)

16:00 – spotkanie z zespołem kuratorskim; prowadzenie: dr Maria Gołąb, dr Agnieszka Skalska-Graczyk, dr Anna Borowiec, dr Arkadiusz Krawczyk, Zuzanna Wagner, dr Raman Tratsiuk

18:00 – „Hity kolekcji sztuki polskiej MNP”; prowadzenie: Kinga Sibilska (MNP)

21 lipca (niedziela)

12:00 – oprowadzanie po Galerii Sztuki Współczesnej; prowadzenie: dr Anna Borowiec (MNP)

14:00 – oprowadzanie po Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku; prowadzenie: dr Arkadiusz Krawczyk (MNP)

18:00 – „Hity kolekcji sztuki polskiej MNP”; prowadzenie: Zuzanna Sokołowska (MNP)

Dla rodzin z dziećmi przygotowano także gadżety do zwiedzania – „Walizki muzealnych tropicieli” pełne zadań i rekwizytów (dostępne w szatni muzeum) oraz dwa mobilne stanowiska z zadaniami „Sztuka na kółkach” (jedno przy kasie, drugie przy kawiarni). Dla osób potrzebujących wsparcia sensorycznego przygotowano plecaki ograniczające hałas i ostre światło. Są one do odebrania w szatni.

– Nasze muzeum należy do absolutnie topowych w Polsce. Jego kolekcje są albo jedyne, jak w przypadku niektórych instrumentów muzycznych, albo mieszczące się w absolutnej czołówce – mówił w trakcie spotkania dyrektor Tomasz Łęcki.

Przez weekend otwarcia muzeum będzie otwarte dłużej, bo od godz. 10:00 do 20:00.

O Galerii Sztuki Polskiej rozmawialiśmy także w ostatnim odcinku “Hej Poznań” z Marią Gołąb, zastępcą dyrektora do spraw naukowych w Muzeum Narodowym.

 

Do Muzeum Narodowego wraca Galeria Sztuki Polskiej