Jak Boże Narodzenie przedstawiane jest w sztuce?

Jak Boże Narodzenie przedstawiane jest w sztuce? Czy na przestrzeni lat się ono zmieniło? Co związanego ze świętami można podziwiać w Muzeum Narodowym w Poznaniu? Na te pytania, w programie „Hej Poznań”, odpowiedziała Kinga Sibilska.

Święta Bożego Narodzenia były obiektem zainteresowania artystów na przestrzeni wieków. Tworzone ikony i obrazy pełniły funkcję nie tylko artystyczną, ale także religijną, edukacyjną i kulturową. Jednak artyści nie skupiali się na samych narodzinach Jezusa, a wybierali wątki przekazywane na podstawie opisów biblijnych i apokryfów. Kinga Sibilska dodaje, że motywem malowanym najczęściej był pokłon Trzech Króli.

„Najbardziej warte podkreślenia jest to, że Boże Narodzenie było przede wszystkim przedstawieniem tajemnicy wcielenia, a jednocześnie tego dlaczego Chrystus przyszedł na świat” – podkreśla gościni programu.

W większości nie były to prace radosne. Przedstawiały to z czym misja Jezusa jest związana, a także nadejście jego męki. Były przepełnione symbolami. Z biegiem lat, na przestrzeni różnych wieków sposób przedstawiania Bożego Narodzenia zmieniał się, ale były też elementy stałe. Obowiązkowo na obrazach pojawiał wołek i osiołek czy Trzej Królowie.

Joanna Sobocińska-Korczak zauważa, że jednym z najczęściej pojawiającym się motywów w sztuce bożonarodzeniowej jest żłobek.

„Ojcem żłobków był święty Franciszek z Asyżu, który jako pierwszy go zbudował. W zasadzie ta tradycja przetrwała do dziś. Myślę, że we Włoszech jest ona najbardziej żywa” – tłumaczy Kinga Sibilska.

Przykłady sztuki bożonarodzeniowej można zobaczyć aktualnie w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Nie są to obrazy znanych twórców, ale mimo to warto im się przyjrzeć i poszukać elementów związanych z Bożym Narodzeniem. Nie są to także rzeczy oczywiste, które współcześnie kojarzą się z tym świętem, dlatego można się tam dowiedzieć wiele nowych i ciekawych rzeczy.

Więcej informacji na temat sztuki bożonarodzeniowej dowiecie się słuchając całego wywiadu z Kingą Sibilską w programie „Hej Poznań”.