UOKiK sprawdza spółkę z Wielkopolski: podejrzenie zmowy cenowej na rynku paneli podłogowych

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie potencjalnej zmowy cenowej z udziałem spółki Decora, producenta paneli podłogowych z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej. Decora, jedna z czołowych firm w regionie Wielkopolski, jest podejrzewana o zawarcie niedozwolonego porozumienia ze swoimi partnerami handlowymi, które mogło dotyczyć ustalania cen paneli winylowych oraz akcesoriów do nich, takich jak podkłady, profile podłogowe i listwy przypodłogowe.

 

UOKiK, po otrzymaniu sygnałów i przeprowadzeniu wstępnej analizy, zdecydował się na wszczęcie postępowania wyjaśniającego oraz zlecenie przeszukań w siedzibach czterech podmiotów, w tym spółki Decora. Przeszukania, przeprowadzone za zgodą sądu i przy asyście Policji, miały miejsce w siedzibach firm: Decora, Decora Trade, Sklepy Komfort oraz Bel – Pol. Zgromadzony materiał dowodowy jest obecnie analizowany przez Urząd.

„Podejrzewana zmowa mogła oznaczać, że konsumenci oraz fachowcy zajmujący się układaniem podłóg nie mogli kupić paneli Decora taniej niż po odgórnie ustalonych cenach” – podkreślił Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Według wstępnych ustaleń, spółka Decora mogła wymuszać na swoich partnerach handlowych stosowanie cen zgodnych z katalogowymi, które zostały ustalone przez firmę. Nieprzestrzeganie tych zasad mogło skutkować sankcjami, takimi jak odmowa dostaw lub wydłużenie terminów realizacji zamówień. Dodatkowo, możliwe są również uzgodnienia mające na celu ograniczenie sprzedaży produktów Decora na niektórych platformach internetowych.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom, co oznacza, że na tym etapie nie postawiono jeszcze zarzutów żadnemu podmiotowi. Jeśli jednak zebrany materiał dowodowy potwierdzi podejrzenia UOKiK, wówczas może dojść do wszczęcia postępowania antymonopolowego. Udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję może skutkować nałożeniem kary finansowej w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorstwa. Menadżerowie odpowiedzialni za zawarcie takiej zmowy mogą ponieść karę pieniężną w wysokości do 2 milionów złotych.