Uniwersytet im. Adama Mickiewicza utrzymuje pozycję w prestiżowym rankingu Szanghajskim 2024

Opublikowano wyniki prestiżowego Academic Ranking of World Universities (ARWU) 2024, znanego również jako ranking szanghajski. Jak co roku, na szczycie zestawienia królują amerykańskie uczelnie, z Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT) na czele. Wśród polskich uczelni, najlepiej wypadły Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, które uplasowały się w przedziale 401-500.

Jednak to Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu cieszy się szczególnym osiągnięciem, utrzymując swoją pozycję w przedziale 901-1000 w rankingu, co stanowi znaczący sukces w kontekście globalnej konkurencji akademickiej.

Sukces w Trudnych Warunkach Globalnej Rywalizacji

Prorektor UAM ds. współpracy międzynarodowej, prof. Rafał Witkowski, z dumą poinformował o utrzymaniu wysokiej pozycji uczelni: „Znajdujemy się w gronie 4% najlepszych uczelni na całym świecie, co jest wielkim sukcesem, biorąc pod uwagę olbrzymią rywalizację na poziomie globalnym. Pomimo trudności, udało nam się nie tylko zachować naszą pozycję, ale także odnotować wzrost w trzech kluczowych wymiarach oceny”.

W tym roku UAM odnotował poprawę we wszystkich trzech wskaźnikach, które są brane pod uwagę w obliczeniach rankingu. Publikacje w prestiżowych czasopismach Nature i Science (N&S) przyniosły uczelni 5,7 punktów, co oznacza wzrost o 1,2 punktu w porównaniu do roku ubiegłego. Również liczba prac indeksowanych w bazach Science Citation Index-Expanded oraz Social Science Citation Index (PUB) wzrosła, osiągając 25,1 punktu (+1,8). Dodatkowo, aktywność naukowa pracowników (PCP) uzyskała ocenę 9,2 punktu, co stanowi wzrost o 0,6 punktu.

Polskie Uczelnie w Rankingu Szanghajskim

W tegorocznej edycji rankingu sklasyfikowano osiem polskich uczelni. Obok UJ i UW, wyróżniła się również Politechnika Gdańska, która poprawiła swoją pozycję, awansując do przedziału 801-900. Pozostałe polskie uczelnie, mimo dużej konkurencji, również znalazły się w rankingu, co świadczy o rosnącej pozycji polskiego szkolnictwa wyższego na arenie międzynarodowej.

Ranking szanghajski to jedno z najbardziej prestiżowych zestawień oceniających jakość uczelni na świecie. Bierze on pod uwagę takie kryteria, jak liczba laureatów Nagrody Nobla i Medalu Fieldsa, liczba publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych, a także aktywność naukową pracowników uczelni.

UAM na Ścieżce Rozwoju

Pomimo dużej konkurencji, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu utrzymuje stabilną pozycję w światowych rankingach, co jest wynikiem systematycznej pracy na rzecz rozwoju naukowego i edukacyjnego. Wyniki tegorocznego rankingu szanghajskiego są potwierdzeniem, że UAM nie tylko nie ustępuje, ale również konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję na międzynarodowej scenie akademickiej.