Poznańscy sportowcy na igrzyskach paraolimpijskich w Paryżu

Rozpoczęte właśnie igrzyska paraolimpijskie w Paryżu przyciągają uwagę całego świata, a wśród reprezentantów Polski nie zabraknie sportowców z Poznania. Miasto, które od lat wspiera rozwój sportu osób z niepełnosprawnościami, może być dumne ze swoich zawodników. Troje utalentowanych sportowców – Michał Kotkowski, Kinga Koza i Łukasz Wietecki – będzie walczyć o medale w trzech różnych dyscyplinach: paralekkoatletyce, boccii i paratriathlonie.

 

Michał Kotkowski, będący miejskim stypendystą i reprezentujący Stowarzyszenie Sportowo-Rehabilitacyjne Start, to doświadczony paralekkoatleta. Jego specjalnością są biegi sprinterskie, a startuje w kategorii T37, przeznaczonej dla osób z uszkodzeniami narządu ruchu, rywalizujących w pozycji stojącej. Dla Kotkowskiego to już kolejne igrzyska paraolimpijskie. Wcześniej, w Tokio, zajmował wysokie miejsca, plasując się na 4. pozycji w biegu na 400 m i 5. na 200 m. Na swoim koncie ma również liczne sukcesy na arenie międzynarodowej, w tym medale mistrzostw świata i Europy. Jego trenerem jest Andrzej Wróbel, który prowadzi zawodnika przez kolejne etapy kariery, a nadchodzące igrzyska będą kolejną szansą na medalowy sukces.

Kinga Koza, również reprezentująca Stowarzyszenie Sportowo-Rehabilitacyjne Start, zadebiutuje na paraolimpijskiej arenie w Paryżu. Poznanianka będzie rywalizować w boccii, dyscyplinie nieobecnej na igrzyskach olimpijskich, ale cieszącej się dużą popularnością wśród osób z niepełnosprawnościami. Koza startuje w kategorii BC1, przeznaczonej dla osób z dziecięcym porażeniem mózgowym. Jej droga na igrzyska rozpoczęła się od zdobycia kwalifikacji olimpijskiej podczas Poznań Boccia World Challenger. Wcześniej zdobywała medale na mistrzostwach Europy, co czyni ją jedną z faworytek do medalu w Paryżu. Jej trenerem jest Mieczysław Nowak, który przygotował zawodniczkę do tej najważniejszej w jej karierze rywalizacji.

Łukasz Wietecki, trzeci reprezentant Poznania, startuje w paratriathlonie. Jako członek KS UAM Triathlon Poznań, Wietecki rywalizuje w kategorii PTVI, dla osób z wadami wzroku. W zawodach towarzyszy mu przewodnik Jacek Krawczyk. Wcześniej Wietecki startował w paralekkoatletyce, odnosząc liczne sukcesy, w tym medale mistrzostw świata. W paratriathlonie również ma na swoim koncie znaczące osiągnięcia, w tym wicemistrzostwo Europy i zwycięstwo w Pucharze Świata. Jego udział w igrzyskach paraolimpijskich w Paryżu jest kontynuacją imponującej kariery sportowej.

Do grona poznańskich sportowców dołącza również Łukasz Mamcarz, który co prawda trenuje w Gorzowie Wielkopolskim, ale gra w sekcji ampfutbolu w Warcie Poznań. W Paryżu wystąpi on w skoku wzwyż, dyscyplinie, w której zdobył brązowy medal na igrzyskach w Londynie. Dla Mamcarza, to już czwarte igrzyska, a jego doświadczenie może przynieść kolejny sukces.

Poznań stara się wspierać rozwój sportu osób z niepełnosprawnościami, tworząc warunki do uprawiania różnych dyscyplin. Wszystkie miejskie baseny są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a asystenci mogą korzystać z nich bezpłatnie. Nad jeziorami w Poznaniu dostępne są wózki-amfibie, umożliwiające kąpiel nawet osobom o ograniczonej mobilności. Co roku miasto organizuje także Spartakiadę Seniorów, a osoby z niepełnosprawnościami biorą udział w Maratonie Poznańskim, a od 2025 roku również w Półmaratonie.