Ponad 80 tysięcy uczniów i przedszkolaków w Poznaniu rozpoczęło nowy rok szkolny

Nowy rok szkolny 2024/2025 rozpoczęło w Poznaniu około 85 tysięcy uczniów i przedszkolaków, których wspiera ponad 9,6 tysiąca nauczycieli oraz 3,8 tysiąca pracowników administracji. Miejska uroczystość inauguracyjna odbyła się w Szkole Podstawowej nr 77 przy ul. Dmowskiego, gdzie władze miasta zwróciły uwagę na rolę inwestycji i modernizacji w rozwijaniu placówek edukacyjnych.

 

Nowy rok szkolny w Poznaniu rozpoczęło około 85 tysięcy uczniów, w tym prawie 4,5 tysiąca dzieci w klasach pierwszych szkół podstawowych. W sumie, w klasach I-VIII uczyć się będzie prawie 37 tysięcy uczniów. Do szkół ponadpodstawowych trafiło ponad 30,5 tysiąca młodych ludzi, a w placówkach specjalnych oraz artystycznych edukację rozpoczęło odpowiednio około 1450 i 1000 uczniów. W przedszkolach samorządowych nowy rok szkolny rozpoczęło 13,4 tysiąca maluchów.

W poznańskich szkołach zatrudnionych jest ponad 9,6 tysiąca nauczycieli oraz 3,8 tysiąca pracowników administracji. Łącznie w stolicy Wielkopolski działa 240 placówek oświatowych, w tym 118 przedszkoli, 76 szkół podstawowych, 70 szkół ponadpodstawowych oraz szkoły specjalne, artystyczne i poradnie pedagogiczno-psychologiczne.

Podczas miejskiej inauguracji Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, zwrócił uwagę na rozwój Szkoły Podstawowej nr 77, która dzięki licznym modernizacjom stała się przykładem miejskiego zaangażowania w poprawę warunków edukacyjnych.

 Dlaczego miejska inauguracja właśnie tutaj? Ponieważ chcieliśmy w ten sposób symbolicznie docenić pracę całego zespołu kadry nauczycielskiej, która nie zawsze jest widoczna, zwłaszcza z zewnątrz. Chodzi też o to, aby inni mieszkańcy naszego miasta wiedzieli, jak pięknieje szkoła przy ul. Dmowskiego – mówił podczas swojego przemówienia wiceprezydent Wiśniewski

Przez wakacje w prawie wszystkich przedszkolach i szkołach w Poznaniu zostały przeprowadzone mniejsze lub większe remonty, które w sumie kosztowały 19 milionów złotych. Jest to tylko ułamek imponującej kwoty 156 mln zł, która ma być przeznaczona do końca roku na wszystkie inwestycje oświatowe w mieście.

Wakacyjne remonty nie ominęły również Szkoły Podstawowej nr 77, w której odnowione zostały: toaleta, wejście do szkoły, podjazd dla osób z niepełnosprawnością oraz boisko do piłki nożnej, na którym została położona nowa murawa. Boisko było kończone do ostatniej chwili, ponieważ prace trwały jeszcze wczoraj, a jego otwarciu towarzyszyło uroczyste przecięcie wstęgi przez wiceprezydenta Wiśniewskiego oraz dyrektor szkoły Paulinę Zajdel wspólnie z dwójką uczniów. 

W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 77 planuje realizować projekt zieleni wokół szkoły, polegający na m.in. odbrukowaniu dziedzińca, stworzeniu „zielonej klasy”, ustawieniu zbiorników retencyjnych na wodę oraz zaprojektowaniu ścieżek edukacyjno-przyrodniczych. Dyrektor Paulina Zajdel ma także inne plany wobec swoich podopiecznych:

– Chcę jeszcze bardziej inwestować w relacje i rozwój społeczny uczniów, gdyż dzisiaj jest im to najbardziej potrzebne. Mam tu na myśli pracę grupową, współpracę, odpowiedzialność, wystąpienia publiczne, komunikację i kooperację, czyli tak naprawdę umiejętności XXI wieku, które będą dzieciakom o wiele bardziej potrzebne niż wiedza typowo książkowa, którą, jak zawsze mówię, można sobie wygooglować. 

Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, skierował swoje słowa do uczniów, przypominając o trudach, jakie mogą wiązać się z powrotem do szkolnych obowiązków po wakacjach, ale jednocześnie zapewniając o wsparciu, jakie otrzymają od nauczycieli i rodziców.

„Jestem jednak przekonany, że znajdziecie sposób na to, by przejść płynnie do codziennych, szkolnych obowiązków” – powiedział Ganowicz.

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, w specjalnym liście skierowanym do uczniów i pracowników oświaty, życzył wszystkim wytrwałości i sukcesów w nowym roku szkolnym.

„Życzę poznańskiemu Gronu Pedagogicznemu, wszystkim Pracownikom poznańskiej oświaty i Wam, drodzy Uczniowie, wytrwałości w realizowaniu swoich postanowień, konsekwentnego dążenia do celu oraz ogromu pozytywnej energii” – napisał Jaśkowiak.

W odpowiedzi na potrzeby uczniów cudzoziemskich, zwłaszcza w kontekście trwającego konfliktu na Ukrainie, Poznań kontynuuje działalność klas przygotowawczych. W roku szkolnym 2024/2025 funkcjonować będzie 30 oddziałów w 8 szkołach podstawowych oraz dwa oddziały w szkołach ponadpodstawowych, co stanowi ważne wsparcie dla dzieci przybyłych do Poznania z zagranicy.