Rataje: jeden z uczniów chory na gruźlicę

Nie tak dawno pisaliśmy o konieczności przebadania na obecność prątków gruźlicy uczniów szkoły podstawowej na osiedlu Warszawskim. Tymczasem Sanepid ujawnił właśnie drugi przypadek tej choroby w Poznaniu. To drugi taki przypadek w Poznaniu.

Potencjalnym zagrożeniem dla dzieci ze szkoły na osiedlu Warszawskim była pracująca w niej sprzątaczka. W przypadku gimnazjalisty do zarażenia doszło w rodzinie. Chłopiec leczy się w szpitalu chorób płuc i gruźlicy w Ludwikowie.

– To drugi w Poznaniu, po szkole na osiedlu Warszawskim, zarejestrowany przez nas przypadek gruźlicy – powiedziała Cyryla Staszewska, rzeczniczka PSSE w Poznaniu. – Chłopiec już przebywa na leczeniu, ale w związku z tym, że stwierdzono u niego gruźlicę prątkującą, trzeba było objąć badaniami wszystkich, którzy mieli z nim bliższy kontakt. Szkoła wytypowała nam 46 osób.

Wszystkie te osoby będą miały pobrana krew w czasie najbliższych 6-8 tygodni – to ze względu na okres inkubacji choroby. Cały czas trewa akcja pobierania krwi od uczniów i pracowników SP nr 46 na osiedlu Warszawskim.

Czytaj także:

Dzieci jednej z poznańskich szkół zagrożone gruźlicą