Drugi przetarg na przebudowę Placu Kolegiackiego. W pierwszym zgłoszono jedną ofertę, która była za droga

Do 28 stycznia 2019 roku można składać oferty w przetargu na rewaloryzację placu Kolegiackiego. To już drugi przetarg dotyczący tej inwestycji. W pierwszym wpłynęła tylko jedna oferta, która znacznie przekraczała założony budżet na ten cel.

Plac Kolegiacki ma być przestrzenią dostępną dla mieszkańców i turystów, przystosowana do potrzeb pieszych i osób z niepełnosprawnościami. Ma stać się miejscem, w którym ludzie chętnie będą spędzali czas.

Jezdnia zostanie zachowana tylko po południowej stronie i będzie oddzielona od pieszych fontanną z kamiennym parawanem, po którym będzie spływać woda. Zostanie on oświetlony i otoczony roślinami.

Dodatkowo, fasady okolicznych budynków oraz drzewa także zostaną podświetlone, by lepiej je wyeksponować po zmroku.

Jezdnia prowadząca od ul. Wodnej przez ul. Z Bramką do ul. Wszystkich Świętych będzie jednokierunkowa, a dla kierowców, którzy chcieliby podwieźć pasażerów w okolice placu wyznaczona zostanie zatoka postojowa. Możliwy będzie również dojazd do Urzędu Miasta Poznania. Pojawi się także stacja roweru miejskiego, stojaki rowerowe, miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych, ławki i siedziska dla pieszych.

Główną atrakcją ma być Zegar Historii, który w symboliczny sposób będzie przedstawiać dzieje dawnej Kolegiaty św. Marii Magdaleny.

„Burzliwe dzieje kościoła symbolizować ma wyrastający z podziemi pylon z polerowanej stali – poszczególne części jego podestu pokażą kolejne fazy rozwoju lub upadku Kolegiaty. Zegar Historii z jednej strony będzie spinał przestrzeń, a z drugiej – będzie ją symbolicznie dzielił na dwie części: rekreacyjną z fontanną i wysoką zielenią oraz historyczno-edukacyjną.”

Urząd Miasta Poznania

Oferty w nowym przetargu można zgłaszać d 28 stycznia 2019 roku.