Rezerwat Żurawiniec ma być lepiej chroniony

Unikatowy w skali kraju rezerwat Żurawiniec, choć znajduje się pod ochroną, to od lat niszczeje i jest degradowany. Powód? Rozrastające się osiedla i prowadzone inwestycje na północy Poznania. Miasto wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym chce zatrzymać proces degradacji i uratować ten cenny biologicznie obszar.

 

Rezerwat Żurawiniec znajduje się w Lasku Piątkowskim i ma ok. 1,67 ha powierzchni. Powołano go już w 1959 roku jako miejsce cenne biologicznie i z uwagi na konieczność zachowania osadów biogenicznych, które są zapisem dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

Niestety, w wyniku intensywnej zabudowy prowadzonej na północy miasta, a także licznych inwestycji, obszar ten ulega degradacji. Wody opadowe w ostatnich latach trafiały do kanalizacji deszczowej, a stamtąd bezpośrednio do Warty. Jednocześnie budowy dróg i chodników sprawiają, że obszar jest osuszany, a wsiąkanie wód opadowych w ziemię jest ograniczone.

W 2012 roku przyjęto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym zakazano dalszej zabudowy w okolicy rezerwatu. Trzy lata później rozpoczęto działania na rzecz rewitalizacji obszaru poprzez wykorzystanie retencji wodnej. Wybudowano system nawadniania, dzięki któremu woda opadowa jest oczyszczana, a następnie doprowadzana z kanałów burzowych do rezerwatu.

Potrzebne są jednak dalsze działania na rzecz Żurawińca, dlatego Miasto Poznań podpisało porozumienie o współpracy w tym zakresie z Uniwersytetem Przyrodniczym.

W Lesie Piątkowskim powstaje automatyczna stacja meteorologiczna, za której budowę odpowiada Zakład Lasów Poznańskich. Naukowcy z Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będą analizować odczyty z urządzeń pomiarowych, co pozwoli na bieżącą ocenę stanu zarówno lasu jak i rezerwatu.

„Rezerwat Żurawiniec i Lasek Piątkowski to dla mieszkańców północy Poznania bardzo ważna przestrzeń. Wiele osób chodzi tam na spacery, spędza czas wolny. Rezerwat to także miejsce wartościowe pod względem przyrodniczym, naukowym i dydaktycznym. Dlatego tak ważne jest, by zachować go dla przyszłych pokoleń. Kluczem do rewitalizacji Żurawińca jest przywrócenie jego równowagi hydrologicznej, co ma doprowadzić do zwiększenia bioróżnorodności i zachowania korzystnego mikroklimatu oraz odtworzenia tam roślinności torfowiskowej. Pomogą nam w tym badania prowadzone przez naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu” – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania

Dane opracowane przez naukowców będą pomocne przy tworzeniu opracowań i prac badawczych i naukowych. Dostępne będą publicznie – przekazywane do Zakładu Lasów Poznańskich oraz mieszkańców.

Stacja meteorologiczna pozwoli na rozszerzenie dotychczasowych badań na terenie Żurawińca.

„Duże zainteresowanie naukowców Żurawińcem wynika z wyjątkowego znaczenia tego terenu dla okolicznych mieszkańców. Próba zachowania walorów przyrodniczych w warunkach tak silnej presji jest trudnym zadaniem, które zostało podjęte przez liczne zespoły badawcze naszego Uniwersytetu. Takie wyzwania należy jednak podejmować, aby stwarzać w Poznaniu przyjazne mieszkańcom środowisko i zachować miano zielonego miasta” – podsumowuje prof. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor UPP