MPK ostrzega: uważajcie na torowiskach!

Ostatnio coraz częściej na poznańskich torowiskach dochodzi do wypadków – i coraz częściej winni są piesi, którzy wbiegają na przejście lub tory nie patrząc, czy jedzie tramwaj, czy nie. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przygotowało specjalny film przypominający pieszym, że przy przejściu przez tory trzeba uważać.

W ciągu ostatnich dni dwukrotnie doszło do zdarzeń z udziałem pieszych. W poniedziałek, mężczyzna wpadł pod tramwaj na ul. 23 Lutego w pobliżu Placu Wielkopolskiego. Dzień później, pod kołami „ósemki”, zmierzającej Małymi Garbarami w kierunku Górczyna, znalazła się pijana 29-latka. W obu przypadkach winnymi zdarzenia policja uznała pieszych.

„Spotkanie” człowieka z tramwajem czy autobusem może być bardzo groźne w skutkach. Wystarczy, że upadając, osoba uderzy głową o twarde podłoże. Jeszcze groźniejszą sytuacją jest dostanie się pieszego pod pojazd.

Niestety, nagminnie zdarza się wchodzenie na torowisko bez upewnienia się czy nic nie nadjeżdża, wybieganie zza innego pojazdu, przebieganie „na ostatnią chwilę”. Warto zaznaczyć, że podczas gwałtownego hamowania spowodowanego wtargnięciem człowieka na jezdnię, obrażeń mogą doznać także pasażerowie. Niecierpliwość, pośpiech i nieuwaga może kosztować zdrowie, sprawność fizyczną, a niekiedy nawet… życie.

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo wystarczy tak niewiele: po prostu stanąć i dokładnie się rozejrzeć.

Prezentowane nagranie pochodzi z listopada 2011 r. Wtedy na ul. Królowej Jadwigi pod tramwaj wpadła młoda kobieta. Niestety przed wejściem na torowisko nie zdjęła kaptura z głowy, nie rozejrzała się, a dochodzenie wykazało, że dodatkowo… przechodziła na czerwonym świetle. Za spowodowanie zdarzenia, została ukarana mandatem karnym. Publikujemy ten film ku przestrodze i z nadzieją na refleksję.