Codebreakers.eu – Kod Enigmy złamany przez poznaniaków

W najbliższy piątek w Poznaniu odbędzie się finał Międzynarodowej Gry Internetowej „Codebreakers.eu” – gry poświęconej poznańskim matematykom i kryptologom, którzy złamali kody Enigmy.

Na spotkanie wieńczące projekt zapraszają wspólnie Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz minister Jan Ciechanowski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Być może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w grę, której nie towarzyszyła żadna kosztowna kampania promocyjna, zaangażowało się w sieci 129 zespołów z całego świata. Włączając w to m.in. drużyny z Argentyny, Australii, Bahrajnu, Indii, Kanady, Maroka, Nowej Zelandii, Rosji, Stanów Zjednoczonych i większości krajów z Europy. Rekord tym bardziej zaskakujący, że gra adresowana była głównie do Europejczyków, a objęła swym zasięgiem cały świat.

Jak wskazywali sami uczestnicy: „Nie chodziło o nagrodę”, „Sama gra była już nagrodą”, a „Zagadka Enigmy wciąga jak wirus, obejmując swym zasięgiem coraz to nowe osoby”. I co najważniejsze: „Do czasu gry Codebreakers.eu fakt, że to Polacy jako pierwsi złamali kody Enigmy, był dla mnie całkowicie nieznany. Książki, które czytałem na ten temat skupiały się głównie na osiągnięciach Brytyjczyków pod przewodnictwem Alana Turinga. W tym sensie gra Codebreakers z pewnością pokazała nam zupełnie nową perspektywę.”, „Dzięki niej można zdobyć nie tylko większą wiedzę na temat technik łamania kodów, ale i o samej maszynie Enigma w szczególności, a także o udziale polskich matematyków w łamaniu kodów Enigmy i o Polsce generalnie.” To tylko kilka wybranych relacji uczestników edukacyjnej zabawy w sieci.

Zwycięzców poznamy 20 kwietnia br. o godz.13.00 podczas spotkania w CK Zamek, w Sali Kominkowej, gdzie nastąpi wręczenie nagród i podsumowanie rezultatów gry. Okazało się bowiem, że poza grą i jej walorem edukacyjnym, spotkanie w sieci stało się także ciekawym badaniem socjologicznym, sposobem zdiagnozowania poziomu wiedzy o polskim wkładzie w złamanie kodów Enigmy, i wiedzy o Polsce i Polakach generalnie. W jubileuszowym roku 80-lecia złamania szyfrów Enigmy przez poznańskich matematyków – ma to niemałe znaczenie.