Już jutro wielkie granie w MDK nr 1

Chińczyk, warcaby, młynek, czy Monopoly – to jedne z popularniejszych gier planszowych. Gry planszowe stają się coraz modniejsze i coraz więcej osób chce w taki właśnie sposób spędzać czas. Grać można jednak nie tylko w domu, ale również i podczas specjalnych wydarzeń. Już w najbliższą sobotę po raz trzeci w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 odbędzie się WIELKA GRAnda, czyli ważne wydarzenie dla wszystkich miłośników gier planszowych.

Wszystko rozpoczęło się we wrześniu 2011 roku, kiedy to w ofercie MDK 1 pojawiła się nowość „Gry 100-likowe”, czyli spotkania z grami planszowymi dla dzieci i rodziców.

Kilka tygodni później nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Zagrajmy, która zaproponowała udostępnianie nam swoich gier na czas czwartkowych zajęć- dodaje Anna Basińska z MDK nr 1- Wspólnie doszliśmy do wniosku, że dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie kilkugodzinnej dużej imprezy z grami planszowymi w roli głównej, która niejako promowałaby „Gry 100-likowe”.  I tak się zaczęło.

Pierwsza edycja Wielkiej GRAndy  odbyła 12.11.2011, wzięło w niej udział około 80 osób. W drugiej edycji, mającej miejsce dwa miesiące później, uczestniczyło około 120 osób. Taki wzrost zainteresowania nie powinien nikogo dziwić, ponieważ gry planszowe stają się po prostu coraz modniejsze.

W Polsce ten powrót dopiero się ujawnia, na zachodzie szczególnie w Niemczech powrót gier planszowych już jakiś czas temu stał sie faktem- mówi nam Sławomir Bernatowicz z Fundacji Zagrajmy. I dodaje-  Najczęściej po gry planszowe sięgają dwie grupy ludzi. Młode osoby, które nie mają zakorzenionego przekonania ze gry przeznaczone są jedynie dla dzieci oraz rodzice, którzy poszukują dla swoich pociech ciekawych propozycji zabawy.

Ten ostatni argument znajduje swoje odbicie również w Wielkiej GRAndzie. Jak zauważa Anna Basińska, wśród popularniejszych GRAndowych gier znalazły się bowiem gry rodzinne m.in. „Skubane kurczaki”, „Pędzące żółwie”, „Z drogi śledzie, pociąg jedzie!”, „Maori” i „Fauna Junior”. Duże powodzenie miały również gry imprezowe, odznaczające się prostymi zasadami i krótkim czasem rozgrywki oraz wymagające od graczy refleksu i spostrzegawczości , m.in. „Dobble”, „Halli Galli” i „Packa na muchy”.

Co ważne, po gry planszowe sięga coraz częściej młodzież. Tym samym odchodzi od komputerów i gier wirtualnych. Dzieje się, tak ponieważ gry planszowe, to żywi ludzie i żywe emocje. Jak zaznacza Sławomir Bernatowicz, gry planszowe dają również większą radość: Przeciwnik jest dużo bardziej wymagający aniżeli komputerowy, a poczucie wygranej daje więcej satysfakcji.

Wielka GRAnada w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 odbędzie się już jutro. Jeśli mowa o eliminacjach do Mistrzostw Polski w Qwirkle, to od godziny 11 organizatorzy będą wyjaśniać zasady a pół godziny później nastąpi oficjalne rozpoczęcie zmagań zawodników. Natomiast jeśli mowa o turnieju „Dla każdego coś miłego”, to rozpoczęcie wielkiego grania przewidziano na godzinę 10. Skoro rywalizacja, to oczywiście i na nagrody. Jakie? Jak przystało na turniej gier planszowych, nagrodami będą oczywiście gry.

Wśród osób, które wezmą udział w turnieju „Dla każdego coś miłego” rozlosowanych zostanie kilkanaście nagród, wśród nich gry planszowe m.in. „Maori”, „Numeri”, „Poszukiwacze skarbów”.

W przypadku eliminacji do Mistrzostw Polski w Qwirkle trzy pierwsze miejsca premiowane będą nagrodami w postaci gier planszowych („Colonia”, „Montego Bay”, „Architekton”), natomiast zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca zaproszeni zostaną na wielki finał, który odbędzie się w Poznaniu na Targach Hobby- mówi Anna Basińska i dodaje-  Tu stawka będzie jeszcze większa, ponieważ nagrody za trzy pierwsze miejsca to 500 zł, 1000 zł i 1500 zł.

W sumie podczas Wielkiej GRAndy będzie można zagrać aż w 60 gier. To i tak kropla w morzu, ponieważ, jak zaznacza Sławomir Bernatowicz z Fundacji Zagrajmy, rocznie wydaje się około 700-1000 nowych gier planszowych. Co za tym idzie różnorodność skomplikowania i tematów jest ogromna.