Już za tydzień święto chleba w Poznaniu

Po raz czternasty, 8 września, odbędzie się w Poznaniu święto chleba. Będzie nie tylko możliwość skosztowania chleba, ciastek, ale również wędlin i miodu. Ma to być również dzień edukacyjny.

Co roku święto chleba przyciąga na Stary Rynek setki poznaniaków, gości z Polski i z zagranicy. Tak zapewne będzie i tym razem, bowiem 8 września na Starym Rynku odbędzie się kolejna edycja. Organizatorami święta chleba są Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu.

W tym roku będzie uczestniczyło 13 firm z Wielkopolski, w tym 3 firmy, które są od samego początku organizowania święta chleba: firmy Piotra Koperskiego i Stanisława Butke oraz Fawor. Po raz pierwszy w tym roku zostaną dopuszczone firmy z wędlinami i modami, bowiem chleb bardzo dobrze z nimi smakuje.

– Święto chleba rozpoczniemy mszą w Farze o godz. 11, następnie przemaszerujemy pod wodzą orkiestry z Drezdenka pod Ratusz na Starym Rynku. O godzinie 12, kiedy pojawią się koziołki, rozpocznie się ceremonia otwarcia. W części artystycznej wystąpi gwiazda z byłego zespołu Trubadurzy – Piotr Kuźniak. Dla publiczności odbędą się 4 konkursy, w tym 1 dla dzieci. Nagrody będą atrakcyjne, ponieważ otrzymaliśmy wsparcie z Agencji Rynku Rolnego z puli promocji Funduszu Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz z Urzędu Miasta Poznania. Przez cały czas będzie poczęstunek pieczywem oraz możliwość zakupu chleba i nie tylko – powiedział Piotr Koperski, członek zarządu głównego Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP.

– Z roku na rok chcemy przybliżać Wielkopolanom tradycyjne pieczenie chleba, wielu ludzi zapewne je pamięta z dawnych czasów. Obecnie jednak jest to proces pracochłonny i drogi – powiedział Tadeusz Siemaszko ze Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP. – Smutne jest to, że Polacy wyrzucają dużo chleba na śmietnik, a ze sklepów jest dużo zwrotów. To powinno się zmienić, między innymi dlatego organizujemy święto chleba, bo to ma być również dzień edukacyjny – dodał Siemaszko.

Wszyscy, którzy pojawią się 8 września na Starym Rynku będą mogli zobaczyć także na wybranych stoiskach wypiek chleba, porozmawiać z producentami pieczywa oraz zapoznać się z nowościami, bo i takie w piekarnictwie występują.

– Jeszcze 10 lat temu Polacy zjadali rocznie 96 kg chleba, obecnie jest to już tylko 54 kg. Reklamy m.in. telewizyjne powodują, że chleb jest wypierany przez chrupki, płatki… Utarło się bowiem, że chleb tuczy, a tak wcale nie jest. Społeczeństwo jest chłonne na reklamę. Dlatego reklama pieczywa powinna znaleźć się w mediach – powiedział Piotr Koperski. Jeżeli nadal będzie spadek konsumpcji pieczywa to dla branży nadejdą jeszcze gorsze czasy. Obecnie w Polsce jest ok. 8200 zakładów piekarskich, ale co roku ich ubywa. Zamykane są firmy z tradycjami. To samo dzieje się w cukiernictwie. A chętnych do nauki tego zawodu nie ma. Chleb u nas jest zdecydowanie za tani, powinien wzrosnąć o co najmniej 50 proc., ale nikt pierwszy nie odważy się podnieść tak drastycznie cen, bo wie, że wypadnie z rynku – dodał Koperski.

Święto chleba jest właśnie po to, by pokazać społeczeństwu, że chleb jest zdrowy i warto go jeść więcej. Dlatego zapraszamy wszystkich 8 września na Stary Rynek. Imprezę poprowadzi Andrzej Lajborek, aktor z Teatru Nowego w Poznaniu.