Uczelnie wyższe wolne od dymu. Tytoniowego

Rok akademicki dopiero się zaczął, ale Wojewódzka Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna już przypomina o tym, że zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych polskie uczelnie – tak samo jak szkoły – muszą być wolne od dymu.

– Zgodnie z artykułem 5 ustęp 1 na terenie uczelni zabrania się palenia wyrobów tytoniowych – wyjaśnia Ewelina Suska, rzeczniczka prasowa WSSE w Poznaniu. – Chodzi o wszelkie wyprodukowane z tytoniu wyroby, takich jak papierosy, cygara, cygaretki, tytoń fajkowy, machorka i innych, zawierające tytoń lub jego składniki.
właściciel lub zarządzający może, ale nie jest zobligowany, wyznaczyć palarnię. Palarnia to odpowiednio oznaczone miejsce, które jest konstrukcyjnie wyodrębnione od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych, zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, by dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń, służące wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych.

W dymie tytoniowym znajduje się ok. 4 tys. substancji, w tym 40 rakotwórczych. Kiedyś papieros składał się z tytoniu oraz papierowego opakowania. Obecne papierosy są produktami przemysłowymi, w trakcie ich produkcji dodaje się do nich różne substancje konserwujące, zmieniające właściwości, poprawiające smak czy jakość produktu. Taki „chemiczny” papieros po zapaleniu dostarcza palaczowi, oprócz nikotyny, ok. 4000 innych toksycznych związków chemicznych, w tym ok. 40 rakotwórczych.  

Palacz jednak sięgając po papierosa szkodzi nie tylko sobie. Dym tytoniowy jest niezwykle szkodliwy także dla wszystkich, którzy znajdują się w jego zasięgu. Dlatego tak ważne jest, by palacze nie palili przy osobach niepalących, a szczególnie dzieciach.
 
od wielu lat palenie tytoniu stanowi poważny problem społeczny w Polsce. Wyniki badań przeprowadzonych przez OBOP na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w lutym 2011 roku pokazują, że do nałogowego (codziennego) palenia tytoniu przyznaje się aż 9 mln Polaków w wieku 15 i więcej lat. W populacji mężczyzn odsetek codziennie palących wynosi 39%, natomiast w populacji kobiet 23% . Największy odsetek palaczy w Polsce odnotowuje się w przedziale wiekowym 50-59 lat, bowiem aż 53% mężczyzn i 37% kobiet w tym wieku przyznaje się do palenia tytoniu.

Niepokojąca jest również utrzymująca się od kilku lat tendencja wzrostu częstości codziennego palenia wśród młodych ludzi w wieku 20-29 lat. Najczęściej nałogowymi palaczami są mieszkańcy dużych miast (44% mężczyzn i 30% kobiet), osoby słabo wykształcone (57% mężczyzn i 38% kobiet z wykształceniem zasadniczym zawodowym, 36% mężczyzn i 23% kobiet z wykształceniem średnim), znajdujące się w złej sytuacji materialnej (61% mężczyzn i 32% kobiet) oraz osoby aktywne zawodowo (46% mężczyzn i 26% kobiet).