MTP: rusza Polagra!

A właściwie kilka imprez targowych wyodrębnionych z dawnej Polagry: Polagra-Food, Polagra-Tech, Polagra-Gastro, Invest-Hotel, a towarzyszą im jeszcze Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Logistyki Taropak.                                                                                            

Tak naprawdę Polagra już trwa – bo otwarte w sobotę 6 października targi Smaki Regionów, które prezentują wytwory kuchni regionalnych z całego kraju, są najlepszym, jakie można sobie wyobrazić, wprowadzeniem do targów branży spożywczej.

Rozpoczęła się już także Polagra-Tech – Dniem Piekarza i Cukiernika, które obchodzono w niedzielę, jednak dopiero od poniedziałku 8 października targi dostępne będą w pełnej krasie. Chętni znajdą tu wszystko, co dotyczny technologii produkcji: przez gotowe wyroby, sposoby ich przyrządzania i serwowania w branży gastronomicznej i hotelarskiej aż po pakowanie i logistykę produktów spożywczych.

Polagra-Food to tak naprawdę trzy salony tematyczne. Największy jest Salon Wyrobów Spożywczych i Napojów – bogata i różnorodna ekspozycja produktów spożywczych odwiedzana co roku przez przedstawicieli sklepów sieciowych, hurtowników, dystrybutorów, detalistów i producentów.

Salon Win i Alkoholi to miejsce prezentacji i degustacji szerokiej oferty przemysłu winiarskiego i spirytusowego. Do dyspozycji wystawców i odwiedzających Salon Win i Alkoholi przygotowano profesjonalny serwis kieliszkowy i lodowy. Trzeci salon to Salon Wyposażenia Sklepów, przestrzeń prezentacji nowoczesnych rozwiązań dla handlu. Obszernie prezentowane będą nowości w wyposażeniu hoteli i rozwiązania dla nowoczesnej gastronomii.

Targom jak co roku towarzyszy osiemnaste już Forum Rzeźników i Wędliniarzy odbywające się w dniach 8-11 października w pawilonie 8. Forum odbywa się pod  hasłem “Tradycyjna receptura drogą do sukcesu”, a jego uczestnicy będą dyskutować o minimalizacji zawartości konserwantów oraz powrocie do naturalnych metod wytwarzania. Ostatni dzień forum upłynie natomiast pod znakiem pokazów sztuki kulinarnej z wykorzystaniem najlepszych polskich produktów mięsnych.

Na Polagrze Gastro z pewnością warto zwrócić uwagę na najbardziej prestiżowy konkurs dla kucharzy – Kulinarny Puchar Polski. KPP to jedyny konkurs, któremu patronują wszystkie najważniejsze, ogólnopolskie stowarzyszenia kulinarne w kraju. Półfinały odbędą się 9 października, a dzień później najlepszego z najlepszych wybierze profesjonalne międzynarodowe jury. Tegoroczne zadanie przeznaczone dla półfinalistów to przystawka na ciepło stworzona na bazie grasicy cielęcej z dodatkiem maliny i gruszki. Maksymalnie dziesięć dwuosobowych drużyn, które otrzymają nominację do finału zawalczą o puchar przygotowując danie główne z halibutem ze skórą w roli głównej oraz świeżym porem i ośmiorniczkami jako produktami drugoplanowymi.  

Będą też zmagania najlepszych baristów: Coffee In Good Spirits oraz Latte Art to dwie konkurencje w ramach Mistrzostw Polski Baristów. Pierwsza z konkurencji to prezentacja pomysłu na połączenie kawy i alkoholu. W konkursie Latte Art jury ocenia przede wszystkim walory artystyczne i estetyczne kompozycji. Laureaci obu konkurencji będą prezentować Polskę podczas Mistrzostw Świata Baristów w Seulu. jednak i ci, którym aż taki poziom mistrzostwa jest obcy, będa mogli znaleźć coś dla siebie: na przykład dowiedzieć się podczas warsztatów Coffee Arts, jak prawidłowo zaparzyć espresso lub w niepowtarzalny sposób ozdobić cafe latte.

Specjalny cykl spotkań będzie poświęcony winom. Sztukę kreacji karty win przedstawią eksperci ze Szkoły „Czas Wina”, będzie też warsztat degustacji wina otwarty dla wszystkich zwiedzających targi zainteresowanych tematyką profesjonalnej oceny wina i jego doborem do oferty handlowej. Spotkanie dostarczy wiedzy o warunkach  udanej degustacji, czyli ustalaniu odpowiedniej temperatury wina, prawidłowym doborze kieliszków, etapach degustacji ze szczególnym zwróceniem uwagi na wygląd, zapach i smak wina.

Swoimi sekretami podziela się także cukiernicy i piekarze podczas pokazów odbywających się na przestrzeni Forum Cukiernictwa i Piekarstwa. Rzemieślnicy oraz mistrzowie branży będą prezentować swój kunszt oraz udzielać praktycznych wskazówek w zakresie przygotowania różnych rodzajów pieczywa, ciast i tortów, wyrobów z karmelu i czekolady oraz deserów lodowych. A w niedzielę oraz poniedziałek (7 i 8 października) podziwiać będzie można pokazy Mistrzów Cukiernictwa.

W tegorocznej edycji Polagry weźmie udział ponad 1 500 wystawców z 27 państw m.in. Chin, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Indii, Irlandii, Izraela, Korei Południowej, Serbii, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Zaprezentują blisko 450 nowych produktów.