Pora na Skandynawię

Co wiemy o Skandynawii, poza oczywiście IKEA i może Astrid Lindgren? Niewiele, choć to nasi bliscy sąsiedzi od północy, którzy nie raz mieszali w naszej historii. Katedra Skandynawistyki UAM wpadła więc na pomysł festiwalu “Pora na Skandynawię”. Impreza zaczyna się 4 marca.

Festiwal będzie obejmował najróżniejsze formy aktywności: od wykładów, spotkań autorskich i prezentacji wizualnych po warsztaty dla dzieci i dla dorosłych. Mocnym akcentem będą projekcje filmów i związane z nimi działania, a także akcje przybliżające Skandynawię od może mniej spodziewanej strony…Bo będzie można na przykład powróżyć sobie z run, nauczyć się podstaw języków islandzkiego i farerskiego, gotować po fińsku, no i wiele dowiedzieć się o niezwykłych skandynawskich kobietach: od tych wspominanych w islandzkich sagach i tych opisywanych przez pisarkę Elżbietę Cherezińską po czarownice…

Wszystko rozpocznie się 4 marca, od spotkania o 17 w Głośnej poświęconej Minnie Canth, jednej z ważniejszych postaci fińskiej kultury. Wieczór będzie poświęcony jej życiu i twórczości. Ci, którzy wolą kino, będą mogli wybrać się do kina Pałacowego na Klub Krótkiego Kina – World Shorts Szwecja, w którym zobaczymy filmy: „The Girl”, „Killing the Chickens to Scare the Monkeys”,„Iván and Capitán”, „Syndromes”, „Anyone for Tennis?”, „Britta Persson – Toast to M” oraz „Outside In”. Tego samego dnia w Pałacowym będzie można także obejrzeć film Sugar Man w reż. Malika Bendjelloula, Szwecja/Wielka Brytania 2012, laureata Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.
   
5 marca to znów kino. Chętni będą mogli o godzinie 15 zobaczyć film Żołnierzyk – opowieść o Lotte, która po powrocie z kolejnej wojny nie chce już walczyć. Ojciec oferuje jej pracę kierowcy dla swojej nigeryjskiej kochanki… O 21 natomiast warto się wybrać na Aplauz – historię aktorki Thei, która wraca z odwyku i usiłuje odzyskać męża oraz dzieci.

6 marca to wykłady: o 11.30 dr Anna Mrozewicz wygłosi wykład o C.Th. Dreyerze, a o 17 będzie można posłuchać prof. Marka Hendrykowskiego, który opowie o szwedzkim filmie grozy “Czarownice” z 1922 roku, który uważany jest za jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów w historii kina niemego. Tego dnia w kinie będzie można obejrzeć film “Klasztor. Pan Vig i zakonnica” – opowieść o tym, jak pewien ekscentryczny stary kawaler przekazuje swój stary zamek cerkwi na żeński klasztor – i co z tego wynikło…

7 marca to także wykłady: o 13.15 o Knucie Wielkim, królu Anglii, Danii i Norwegii, a o 17 – o matkach, władczyniach, żonach i kochankach, czyli kobietach w sagach islandzkich. Oba wygłosi dr Jakub Morawiec.

8 marca natomiast będzie można o 15 obejrzeć sobie w kinie “Męski erotyk” – filmowa opowieść o świecie męskiej seksualności, a o 15.30 wybrać się na wróżenie z run – bo dawni Skandynawowie ciekawi byli swojej przyszłości, a odpowiedzi na pytania o powodzenie w interesach, na wojnie i w miłości poszukiwali we wróżbach runicznych.

O godzinie 17 spotkać się z pisarką Elżbietą Cherezińską, autorką rozchwytywanej sagi “Północna droga”, której akcja toczy się w Skandynawii drugiej połowy X wieku. To pełnokrwisty świat wojowników, hardych kobiet, pożądania, walki o władzę i o życie – a wszystko z odrobiną magii i mitologii. A wieczorem o 21 rozpocznie się wieczór skandynawski w Starym Kinie zatytułowany “Pora nas imprezę: kobiety (po) północy”…
– Będzie to impreza z djem, który oczywiście będzie grał głównie muzykę napisanę przez kobiety i to głównie te z północy – zapewnia dr Sylwia Izabella Schab z Katedry Skandynawistyki.

9 marca upłynie pod znakiem warsztatów kulinarnych kuchni fińskiej z Maciejem Wróblewskim, szefem kuchni Ambasadora Finlandii w Polsce. Mistrz będzie uczył gotowania tradycyjnych fińskich potraw.
– Będzie zupa z zielonego groszku, która wszyscy Finowie jedzą – zapewnia Radosław Wójtowicz z Koła Sympatyków Finlandii Pohjola. – Będzie łosoś marynowany z sosem musztardowo–miodowym, garnek karelski i pierogi karelskie, a na deser upieczemy bułeczki „pulla” z cynamonem.

Festiwal zakończą warsztaty artystyczne, które odbędą się 10 marca w SPOT. Z Agnieszką Fleischer, autorką bloga wnętrzarsko-kulinarnego projektującą dla IKEA, będzie można porozmawiać o stylu skandynawskim, zachwycić jego prostotą i pod okiem Agnieszki Fleischer przygotować poszewki na poduszki z indywidualną grafiką transferową.

Zobacz program festiwalu!