ZDM ostrzega: opady śniegu silny wiatr i bardzo trudne warunki na drogach

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (Biuro Prognoz Meteorologicznych, Oddział w Poznaniu) około godziny 18 w Poznaniu rozpoczną się opady śniegu. Według prognoz do godziny 20.00 spadnie od 2 do 4 centymetrów śniegu!

A śnieg to jedynie połowa problemu ma zacząć także wiać wiatr o sile ok. 50 km/h, który może powodować zawieje, zaspy i zamiecie śnieżne.

Warunki na drogach będą szczególnie trudne w godzinach nocnych, kiedy spadnie od 8 do 15 centymetrów śniegu a we wtorek, 19 marca, spadnie jeszcze 3 – 5 centymetrów śniegu. Łącznie, w Poznaniu, należy się liczyć, że spadnie około 20 centymetrów śniegu. Wiatr może wiać z prędkością 60 – 70 km/h.

ZDM informuje, że w związku z zapowiedziami meteorologów wezwał wykonawców do pełnej gotowości i mobilizacji sprzętu służącego do zimowego utrzymania poznańskich ulic, jednak bardzo prosi mieszkańców – a zwłaszcza kierowców – o ostrożność i przygotowanie się na warunki zimowe. Pogorszenie pogody może być przyczyną spowolnienia ruchu.

ZDM przypomina także, że:
• działania służb drogowych mają na celu jedynie łagodzenie skutków niekorzystnej aury na drogach,
• w zmiennych warunkach drogowych należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na mostach i wiaduktach, przy zbiornikach wodnych, na terenach zalesionych,
• prędkość jazdy należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych,
• o zmianę opon na zimowe.
Wszyscy możemy zimą w prosty sposób pomóc sobie sami – korzystając z komunikacji miejskiej. Mniej samochodów na ulicach oznacza mniejsze korki, a dla służb miejskich możliwość szybszego działania, a tym samym udrożnienie ruchu.
Prosimy pamiętać, że pogorszenie pogody może być przyczyną większych korków niż zwykle.