53 policjantów dostało Kryształowe Gwiazdy

To szczególne wyróżnienie, przyznawane nie tylko tym najdzielniejszym, ale i tym, którzy narażali swoje życie i zdrowie nie tylko podczas służby, ale i po pracy.

Wśród  laureatów znaleźli się:

Mł. asp. Robert RĘGAŁEK i sierż. Marek FRĄCKOWIAK – policjanci Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu w dniu 18 lutego 2012 roku udaremnili próbę samobójczą mężczyźnie, który znajdował się na tafli lodowej rzeki Warty.

Sierż. sztab. Maciej Tadeusz, st. asp. Tomasz GŁUCHOWSKI, sierż. Tomasz LEŚNIEWSKI, podkom. Dariusz BIAŁKOWSKI – policjanci Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu w dniu 26 stycznia 2012 roku w Poznaniu współpracując wyciągnęli chłopca, który znajdował się pod taflą wody. Reanimacja okazała się skuteczna i chłopcu przywrócono funkcje życiowe.

St. sierż. Przemysław WOJCIECHOWSKI – policjant KPP w Kole w dniu 30 sierpnia 2012 roku przebywając na urlopie dzięki błyskawicznej decyzji uratował życie 4 – miesięcznego dziecka. Policjant widząc krztuszące się dziecko podjął skuteczną akcję reanimacyjną przywracając tym samym dziecku normalny oddech.

Sierż. sztab. Maciej SUCHOLAS i  st. sierż. Sebastian CHYTRY – policjanci Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu w dniu 28 października 2011 roku w Poznaniu w nocy dzięki własnej spostrzegawczości ujawnili mieszkanie z którego było czuć woń spalenizny oraz wydobywał się dym. Po sprawdzeniu mieszkania policjanci ugasili pożar kuchenki oraz zastali śpiącego 35 – letniego mężczyznę, któremu zagrażało bezpośrednie niebezpieczeństwo. Mężczyzna został wyprowadzony nie doznając obrażeń, a mieszkanie przewietrzone.

Asp. Marzena PRZYBYLSKA – PACYK – Komendant Komisariatu Targowego Policji w Poznaniu w dniu 6 grudnia 2011 roku podejmując negocjacje udaremniła 20 – letniemu mężczyźnie próbę samobójczą, który zamierzał skoczyć z wieży targowej.

St. sierż. Damian GORZELNIAK i st.sierż. Mateusz ROSOLSKI – policjanci KPP w Wolsztynie w dniu 29 grudnia 2011 roku w miejscowości Kębłowo dzięki szybkiej interwencji udaremnili próbę samobójczą nastolatka, który chciał się powiesić. Policjanci udrożnili mu drogi oddechowe monitorując funkcje życiowe do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.

St. post. Karol TOMASZEWSK i st. sierż. Damian GORZELNIAK  – policjanci KPP w Wolsztynie w dniu 28 lutego 2012 roku w miejscowości Grójec Wielki podczas penetracji terenu w nocy  odnaleźli zaginionego 76 – letniego mężczyznę, który został uwięziony w przerębli lodowej. Mężczyzną przy wykorzystaniu linki został wyciągnięty z przerębli i przekazany lekarzowi.

Sierż. Dawid KRZYMIENIEWSKI i st. sierż. Piotr SKRZYPEK – policjanci Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu w dniu 23 stycznia 2012 roku w Poznaniu dzięki spostrzegawczości udaremnili próbę samobójczą mężczyzny, który usiłował przejść przez barierkę na mieście Przemysława  i skoczyć. Wykorzystując zaskoczenie i chwyty policyjne obezwładnili mężczyznę wciągnęli go bezpiecznie na most i przekazali lekarzowi.

Sierż. Marcin HĘŚ, st. sierż. Waldemar TYLCZYŃSKI i asp.sztab. Robert CIEŚLIŃSKI – policjanci KPP w Gnieźnie w dniu 15 lutego 2012 roku w Gnieźnie współpracując udaremnili próbę samobójczą mężczyzny. Policjanci zdobyli łom, wyłamali drzwi do mieszkania i zdjęli mężczyznę wiszącego, który tracił przytomność.

St. sierż. Piotr ŚLIWA – Policjant KMP w Lesznie w dniu 28 marca w rejonie przejazdu kolejowego w Lesznie udaremnił próbę samobójczą kobiety, która zamierzała wskoczyć pod pociąg. Policjant ściągnął kobietę z torów tuż przed nadjeżdżającym pociągiem.

St.post. Sławomir OLEJNICZAK i Sierż. Krzysztof JURCZYŃSKI i st. asp. Robert CIEŚLIŃSKI – policjanci KPP w Gnieźnie w dniu 8 kwietnia 2012 roku w Gnieźnie dzięki współpracy uratowali życie 5 – letniego nieprzytomnego dziecka. Dyżurny jednostki telefonicznie uspakajał i instruował matkę do czasu przyjazdu załogi RW. Policjanci po przybyciu na miejsce udrożnili drogi oddechowe chłopca przewracając mu tym samym funkcje życiowe.

St. sierż. Waldemar NATHER  i st. sierż. Krzysztof KAŹMIERSKI – policjanci  KPP we Wrześni w dniu 3 kwietnia 2012 roku podczas wypadku kolejowego podjęli akcję ratowania życia 32 – letniej kobiety, która leżała nieprzytomna na torowisku i wykrwawiała się. Policjanci założyli jej opaski uciskowe na kończyny i powstrzymali krwawienie do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Dzięki udzielonej pomocy życie kobiety zostało uratowane.

Sierż. sztab. Daniel HALIK i sierż. Piotr SPIRRA – policjanci Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu w dniu 29 kwietnia 2012 roku dzięki błyskawicznej akcji wyciągnęli z wody jeziora Kierskiego osoby, które wypadły z przewróconej łodzi. Osoby znajdowały się w początkowym etapie hipotermii i tylko szybka pomoc uratowała im życie.

Sierż. Dawid WOJTKOWSKI i st. sierż. Michał DOBROWOLSKI – policjanci KPP w Śremie w dniu 29 kwietnia 2012 roku udaremnili próbę samobójczą kobiety, która wskoczyła do stawu i zniknęła pod taflą wody. Sierż. Dawid Wojtkowski wskoczył do wody i wspólnie z Kolega wyciągnął kobietę na brzeg gdzie udzielili jej pierwszej pomocy, przywracając funkcje życiowe.

Kom. Gabriel HIBNER – Dyżurny KPP w Słupcy – w dniu 14 lutego 2012 roku  prowadząc  umiejętną rozmowę telefoniczną z młodym mężczyzna odwiódł go od zamiaru popełnienia samobójstwa, który chciał skoczyć z mostu do czasu przyjazdu na miejsce zdarzenia  radiowozu

St. post. Leszek KASPRZAK i st. post. Mariusz SWORACKI – policjanci OPP w Poznaniu w dniu 29 marca 2012 roku w Poznaniu prowadząc umiejętne negocjacje z mężczyzną udaremnili próbę samobójczą. W wyniku perswazji mężczyzna zszedł z dachu budynku z którego zamierzał skoczyć.

St.sierż. Rafał BANACHOWICZ i asp. w st. spocz. Sławomir KOZAK –   policjanci KPP w Szamotułach w dniu 10 czerwca 2012 roku w miejscowości Kąsinowo udaremnili próbę samobójczą mężczyzny. Policjanci skutecznie przywrócili mu funkcje życiowe.

Mł. Asp. Krzysztof Jan SOBCZAK – policjant  KPP w Kościanie w dniu 22 maja 2012 roku narażając własne życie i zdrowie w Kościanie wyważył drzwi do mieszkania gdzie powstał pożar skąd przy pomocy osoby postronnej wyciągnął 61 – letniego mężczyznę, któremu uratował życie.

Podkom. Konrad JURDECZKA – Dyżurny KPP w Rawiczu w dniu 21 czerwca prowadząc telefoniczne negocjacje, wykorzystując doświadczenie i profesjonalizm odwiódł od zamiaru popełnienia samobójstwa przez mężczyznę.

Sierż. Łukasz URBAŃCZYK i st.post. Krzysztof Budkowski – policjanci KPP w Gnieźnie w dniu 6 lutego 2012 roku  w miejscowości Lulkowo uratowali nieprzytomnego mężczyznę. Policjanci przeprowadzili resuscytację krążeniowo – oddechową i przywrócili mu funkcje życiowe.

St. sierż. Przemysław ZIELIŃSKI, mł. asp. Artur KOWALSKI i sierż. sztab. Andrzej SZYMCZAK –  policjanci KMP w Koninie w dniu 8 kwietnia 2012 roku w miejscowości Sompolno dzięki operatywności i współpracy odnaleźli  nieprzytomnego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Policjanci natychmiast przeprowadzili resuscytację krążeniowo – oddechową i przywrócili mężczyźnie funkcje życiowe.

St. sierż. Krzysztof ŻYLIŃSKI i st. sierż. Dawid ROWIŃSKI – policjanci KPP w Czarnkowie w dniu 29 maja 2012 roku w miejscowości Wieleń dzięki operatywności i spostrzegawczości ustalili miejsce pobytu potencjalnego samobójcy dzięki czemu zapobiegli popełnieniu samobójstwa przez mężczyznę, który stojąc na drabinie w pomieszczeniu gospodarczym  usiłował powiesić się. Błyskawiczna akcja funkcjonariuszy zapobiegła tragedii.

St. sierż. Bartosz HAMMERLING i st. post. Karol MATUSZAK – policjanci KPP w Czarnkowie w dniu 11 sierpnia 2012 roku w Czarnkowie dzięki szybkiej interwencji uniemożliwi próbę samobójczą mężczyźnie, który stojąc na poręczy mostu zamierzał skoczyć do wody. Wykorzystując nieuwagę oraz spryt funkcjonariusze ściągnęli 21 – latka z poręczy mostu ratując mu życie.

Post. Adrian RÓŻYCKI i post. Jakub KOSMOWSKI – policjanci KPP w Gnieźnie w dniu 17 września w Gnieźnie zapobiegli próbie samobójczej. Policjanci wyważyli drzwi w łazience, podjęli akcję resuscytacyjną przywracając mężczyźnie funkcje życiowe.

Asp. Tomasz BOGUCKI,  mł. asp. Łukasz KRAWCZYK i st. sierż. Maciej MAŁASZEWSKI – policjanci KMP w Poznaniu w dniu 8 września 2012 roku w miejscowości Palędzie uniemożliwili kobiecie popełnienie samobójstwa ściągając ją z torów kolejowych tuż przed przejazdem pociągu.

Asp. sztab. Grzegorz Paweł RODZIEWICZ i asp. sztab. Sławomir Ludwik WACHACZYK – załoga śmigłowca Sztabu Policji KWP w Poznaniu w dniu 20 czerwca 2012 roku wykorzystując doświadczenie zawodowe i spostrzegawczość po dwóch dniach poszukiwań w miejscowości Wilczyn dostrzegli zaginioną kobietę, która była odwodniona, wychłodzona i nie można było z nią nawiązać kontaktu. Działanie załogi uratowało życie kobiecie.

St. sierż. Tomasz KIEŁBOWICZ – policjant Komisariatu Kolejowego Policji Poznań – Główny  w dniu 16 marca 2011 roku na terenie dworca przy pomocy dostępnych urządzeń gaśniczych podjął czynności gaśnicze w jednym ze sklepów, co zapobiegło rozprzestrzenieniu się pożaru na większy teren oraz zlikwidowało zagrożenie dla innych pasażerów. Funkcjonariusz uległ zatruciu toksycznymi substancjami i została udzielona mu pomoc medyczna.

St. post. Daniel GĄSIOROWSKI i st. sierż. Arkadiusz MACUDZIŃSKI oraz– policjanci Komendy Miejskiej Policji  w Kaliszu w dniu 25 kwietnia 2011 roku podjęli skuteczną akcję resuscytacyjną wobec leżącego na ulicy mężczyzny.

Asp. Adam Mieczysław RATAJSZCZAK  i asp. Artur KRYSA – policjanci   KPP w Pile w dniu 24 września 2012 roku w Pile współpracując udaremnili próbę samobójczą mężczyzny. Prowadząc rozmowę telefoniczną do czasu przyjazdu radiowozu odwiedli mężczyznę od  popełnienia samobójstwa.

Asp. sztab. Dobromił Maria JAKÓB   –  Kierownik SLP Sztabu Policji KWP w Poznaniu w dniu 1 listopada 2011 roku dzięki wiedzy zawodowej oraz spostrzegawczości podczas rozruchu śmigłowca ujawnił bardzo poważną usterkę, śmigłowca czym zapobiegł tragedii.

Kryształowa Gwiazda to honorowe wyróżnienie za uratowanie ludzkiego życia ufundowane przez Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu i Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. Przyznawana jest od 2005 roku i dotąd otrzymało ją już około 200 wielkopolskich funkcjonariuszy.