“KAWKA” dla dobra środowiska

Mamy dobrą informację dla wszystkich, którym los środowiska leży na sercu – wkrótce będą mogli wystąpić o dofinansowanie do modernizacji systemów grzewczych. Dofinansowanie może sięgnąć nawet połowy poniesionych kosztów.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza uruchomić dwa programy, które mają ułatwić modernizację lokalnych źródeł ciepła: indywidualnych lub osiedlowych kotłowni, opalanych węglem lub innym paliwem stałym. Pierwszy z nich, o wyjątkowej nazwie “KAWKA”, będzie realizowany wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Równolegle do naszych działań, narodowy fundusz zaproponował pilotażowy program “KAWKA”, którego celem jest zminimalizowanie skutków wynikających z wystawienia ludności na szkodliwe działanie zanieszczyszczeń powietrza – tłumaczy Marek Zieliński, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW w Poznaniu. – Ten program kierowany jest przede wszystkim do samorządów posiadających już programy ochrony powietrza. Żeby uczestniczyć trzeba spełnić wiele warunków, ale jest to gra o spore pieniądze. Mamy w Polsce, nawet w Poznaniu, poważny problem z jakością powietrza.

W ramach ogólnopolskiego programu będzie można uzyskać aż 50 proc. dofinansowania do inwestycji, z czego 45 proc. pochodzić będzie z narodowego funduszu.

W stolicy Wielkopolski już od 2003 roku regularnie bada się jakość powietrza. Dzięki temu wiadomo, które okolice najbardziej “dymią”. Jest to rejon starej części Jeżyc wokół ulicy Polnej, Wilda oraz część Nowego Miasta. Swój znaczący wpływ na jakośc kiepską jakość powietrza mają również właściciele samochodów – zarząd WFOŚiGW podkreśla, że spaliny samochodowe są jedną z głównych przyczyn tzw. niskiej emisji.

– W całym Poznaniu jakość powietrza musi zostać doprowadzona do lepszego stanu – podkreśla Hanna Grunt, prezes poznańskiego oddziału funduszu. – Każdy samorząd, który będzie chciał uczestniczyć w programie, musi mieć stworzony program redukcji niskiej emisji, w ramach którego będzie przydzielał środki indywidualnym, pojedynczym osobom. My będziemy się rozliczali z samorządem, wedug przedstawionego programu.

Program redukcji niskiej emisji przygotowany przez ogólnopolską część funduszu, nie jest adresowany do wszystkich samorządów – jedynie do tych, które są zlokalizowane na terenie stref ochrony powietrza, a w których wyniki oceny bieżącej i rocznej wykazały przekroczenia jakości powietrza. W Wielkopolsce jest 6 takich stref, m.in. aglomeracja poznańska.

Marek Zieliński zaznacza jednak, że nie jest to jedyny program przeznaczony na modernizację systemów grzewczych.

– Nie zapominamy o osobach fizycznych. 25 lutego 2013 podpisalśmy nową umowę z Bankiem Ochrony Środowiska, proponując jeszcze lepsze warunki dla osób fizycznych, na modernizację źródeł ciepła: wymianę kotłów węglowych, montaż pomp ciepła i rekuperację – tłumaczy wiceprezes WFOŚiGW. – Przewidziane są dopłaty do kapitału w wysokości 8 tys. zł, ale nie więcej niż 40 proc. kosztów modernizacji. Zamierzamy w przyszłym roku jeszcze rozszerzać zakres wsparcia. Na razie jest on skromny, ale myślę, że jest to lepsza propozycja niż dotychczasowa. 8 tys. zł na wymianę kotłów węglowych na gazowe lub olejowe to jest już poważna kwota.

Nie wiadomo jeszcze, ilu beneficjentów dostanie dofinansowanie. Wiadomo niestety, że w 2013 roku pieniędzy do rozdysponowania będzie mniej niż w roku ubiegłym.
– Dostaniemy o połowę mniej środków, także w tym roku będziemy musieli przycinać dotacje, część z nich zamieniamy na pożyczki z większym umożeniem – tłumaczy wiceprezes Zieliński.