Dzień Dziecka w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci i w Muzeum Archeologicznym

Bogaty program dla dzieci zafascynowanych archeologią i średniowieczem przygotowaliśmy na najbliższą sobotę – 1 czerwca. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny!
 

Rezerwat Archeologiczny Genius loci zaprasza na Dzień Dziecka pod hasłem „Inżynieria sprzed tysiąclecia”.
 
Na ekspozycji w rezerwacie można obejrzeć niezwykłe konstrukcje jakie odkryto na Ostrowie Tumskim podczas badań archeologicznych. Teraz ich zwiedzanie wzbogacono o nowy hologram i makietę dotykową! Dwa najnowocześniejsze  w Polsce urządzenia holograficzne z wizualizacjami Poznania w X-XI w. oraz budowy średniowiecznych fortyfikacji na Ostrowie Tumskim, zapraszają do poznania historii tego miejsca. Podczas Dnia Dziecka wszyscy młodzi inżynierowie będą mogli poczuć się jak prawdziwi budowniczowie grodu poznańskiego.
 
11.00-14.00 – Tajemnice tysiącletniej inżynierii – warsztaty  konstruktorskie dla dzieci (w wieku 6-12 lat) poprowadzą autorzy makiety wałów grodowych – uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego z Poznania. Dzieci poznają wszystkie elementy konstrukcyjne i tajniki sztuki budowlanej z X w. Będą miały również okazję sprawdzić skuteczność katapult średniowiecznych i wykonać figurki wojów.
14.00 i 16.00 – Specjalnie dla dzieci oprowadzanie po rezerwacie przez archeologów
17.00-19.00 – Gry i zabawy  średniowieczne             
Zapisy na wszystkie punkty programu od wtorku do piątku (28-31 maja) w godzinach pracy Rezerwatu lub mailowo na adres rezerwat@muzarp.poznan.pl
 
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu przygotowało specjalną trasę z przewodnikiem z myślą o dzieciach oraz kącik bajek tematycznych, w trakcie których mali zwiedzający poznają prabajki zarówno z Wielkopolski, jak i z gorącego Egiptu! Ponadto w naszym kąciku plastycznym każdy będzie mógł spróbować swoich sił dokumentując skarby przeszłości.
 
11.00 – 11.20  – Czytanie bajek pradziejowych (Wystawa „Pradzieje Wielkopolski”).
12.30 – 13.00 – Oprowadzanie po wystawach stałych (zbiórka przy posągu Sachmet / Lwicy, parter).
14.00 – 14.20 –  Czytanie bajek średniowiecznych (Wystawa „Tu Powstała Polska”).
15.00 – 15.30 – Oprowadzanie po wystawach stałych (zbiórka przy posągu Sachmet / Lwicy, parter).
16.00 – 16.20 –  Czytanie bajek egipskich (Wystawa „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”).
11.00 – 17.00 KĄCIK PLASTYCZNY
 
Dzieci zapraszamy również na wystawę czasową pt. „Dawne i obecne społeczności strefy Andów” (parter) oraz wystawę „Sztuka Naskalna Afryki Północnej” (I piętro), na których najmłodsi będą mogli zmierzyć się z kartką i kredką rysując zabytki z minionych epok pod okiem archeologa!
 
Wstęp na wszystkie aktywności bezpłatny, a w czasie powyższych zajęć dzieci pozostają pod opieką rodziców.