Gdzie się uczyć, by mieć pracę? Urzędnicy już wiedzą!

Powiatowy Urząd Pracy przygotował kolejną edycję raportu o bezrobociu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z Poznania i powiatu poznańskiego w roku 2011/2012. Na szczęście bez pracy jest coraz mniej absolwentów.

Urzędnicy z PUP już po raz czternasty przygotowali raport dotyczący bezrobocia absolwentów z różnych typów szkół. Pod uwagę brane były tylko osoby, które ukończyły szkoły ponadgimnazjalne (na terenie Poznania i powiatu poznańskiego) w 2012 roku oraz zarejestrowały się w urzędzie pracy w okresie od marca 2012 do końca lutego 2013.

Takich osób było więcej niż w roku ubiegłym – zarejestrowały się dokładnie 1783 osoby, o 48 osób więcej niż w 2011. Największą grupę stanowią absolwenci szkół wyższych: stanowili prawie 54 proc. wszystkich zarejestrowanych absolwentów. Inaczej przedstawia się wysokość wskaźnika bezrobocia absolwentów szkół wyższych, który wyniósł 2,29 proc.

Warto również wspomnieć, że spadła ogólna liczba zarejestrowanych bezrobotnych do 25 roku życia – na koniec lutego 2013 było ich mniej o 1,69 punktu procentowego niż w lutym 2012.

Gdzie warto studiować, żeby nie musieć rejestrować się w urzędzie pracy? Według statystyk najgorzej mają absolwenci geologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. Spośród 138 absolwentów z 2011 roku, 18 zarejestrowało się w PUP a 14  pozostawało bezrobotnymi w 2012 roku. Ze statystykami trzeba jednak uważać, ponieważ na pierwszym miejscu według wskaźników bezrobocia jest… mechatronika – warto jednak zwrócić uwagę na to, że w PUP zarejestrowało się tylko 15 absolwentów tego kierunku, z czego dwoje pozostawało bez pracy.

W raporcie znajdziemy również interesujące dane dotyczące poznańskich ogólniaków i innych szkół średnich. Najgorzej wypada tutaj XXXV Liceum Ogólnokształcące – z 13 absolwentów z 2011 roku, którzy zarejestrowali się w PUP, 6 osób nadal widnieje w rejestrze. Najlepiej zaś wypadły licea nr VIII, II, VII oraz XXV (spośród tych, które wypuściły więcej niż 100 absolwentów) – z tych szkół nikt nie zarejestrował się w PUP. Znowu jednak jest to tylko statystyka, w którą trzeba się zagłębić, żeby uzyskać pełen obraz sytuacji.

Na szczęście można zrobić to za darmo – raport jest bowiem dostępny na stronach internetowych www.absolwenci.poznan.pl. Dostepne są tam wszelkie dane dotyczące młodych bezrobotnych, ze wszystkich szkół w Poznaniu i powiecie poznańskim.