Z/O = bohater

W rozpoczętym w maju szkoleniu na pierwszy stopień podoficerski dla żołnierzy korpusu szeregowych zawodowych w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu kształcą się żołnierze Z/O.

Określenie “żołnierze Z/O”, oznacza żołnierzy zdolnych do służby wojskowej, ale z ograniczeniami. Najczęściej żołnierzami Z/O są uczestnicy misji poza granicami państwa, którzy doznali ran lub kontuzji, jednak z pewnymi ograniczeniami fizycznymi mogą nadal służyć w Wojsku Polskim.

Tak wygląda najprostsze i trochę trywialne określenie żołnierzy Z/O. Każdy jednak taki żołnierz to oddzielna historia, która mogłaby stać się scenariuszem filmu o poświęceniu, bohaterstwie czy braterstwie broni. W przypadku żołnierzy służących w składzie Polskich Kontyngentów Wojskowych to nie film, tylko prawdziwe życie, a każdy z nich otarł się o śmierć.

– W trakcie misji w Afganistanie jechałem w składzie patrolu w rosomaku – wspomina misję jeden z żołnierzy kursu na pierwszy stopień podoficerski, który posiada kategorię zdrowia zdolny z ograniczeniami. – Nagle poczułem, jak 22-tonowego kolosa szybko podnosi do góry i jak dziecinną zabawkę wywraca do góry kołami. Straciłem przytomność. W trakcie ewakuacji na chwilę ją odzyskałem i wiedziałem, że z nogą jest źle, a później obudziłem się dopiero w szpitalu w bazie amerykańskiej w Rammstein. Przeszedłem 22 operacje i wiem, że nie wrócę nigdy do pełnej sprawności. Czy było warto? Tak!

Każda misja kiedyś się kończy i żołnierze wracają do domów, rodzin i służby w kraju. Szczególną opieką należy objąć żołnierzy, którzy odnieśli rany w trakcie wykonywania zadań bojowych na misjach. Od kilku już lat poszkodowani żołnierze nie muszą rezygnować ze służby w Wojsku Polskim. Wprowadzenie kategorii zdrowia „zdolny z ograniczeniami” dało im taką możliwość i dziś mogą nadal służyć i rozwijać się.

Wśród 270 kandydatów na podoficerów jest trzech bohaterów, którzy oddali bardzo wiele na misji w Afganistanie:
– st. szer. Krystian Dębski
– st. szer. Waldemar Amrozi
– st. szer. Grzegorz Jakielaszek
Po zakończeniu kursu podoficerskiego na pierwszy stopień podoficerski w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu obejmą stanowiska podoficerskie i zostaną mianowani na kaprali.