Nosowska i O.S.T.R: Męskie Granie zbliża się wielkimi krokami!

Wybuchowa mieszanka artystyczna, czyli Katarzyna Nosowska i O.S.T.R. jako dyrektorzy artystyczni, a do tego Michał Urbaniak, Natu Kozmic Blues, Kim Nowak, Lao Che, Pink Freud, Hey, Kapela ze Wsi Warszawa oraz wielu innych. To początek listy doskonałych muzyków biorących udział w trasie koncertowej Męskie Granie 2013.

Tegoroczna edycja trasy koncertowej Męskie Granie, której wyłącznym sponsorem jest marka Żywiec, zapewni słuchaczom prawdziwą muzyczną ucztę.

– Bywa, że z pozornie mało spójnych składników powstaje szalenie interesujący dla kubków smakowych koktajl – tak o współpracy z O.S.T.R wypowiada się Katarzyna Nosowska. – Tak widzę mieszankę Ostrego i Nosowskiej. To prawdziwe porozumienie poza stylami, dowód na istnienie płaszczyzny wrażliwości i pasji, na której spotkać może się każdy z każdym. Adam jest dla mnie dodatkowych źródłem zasilania.

– Mianowanie mnie na dyrektora artystycznego Męskiego Grania 2013 jest niespodziewanie wielkim zaskoczeniem, traktuję to jako wyróżnienie – mówi O.S.T.R. – Najważniejsza jest dla mnie miłość do muzyki oraz możliwość współpracy z ludźmi, którzy podchodzą do niej ambitnie. Człowiek uczy się całe życie, a współpraca z takimi muzykami poszerza zasób wiedzy.

Nowa dyrekcja artystyczna zadebiutowała w swojej roli na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. W czasie programu nadawanego na żywo z Browaru Arcyksiążęcego w Żywcu zaprezentowany został singiel „Jutro jest dziś” promujący tegoroczną trasę koncertową. Utwór jest przedsmakiem tego, co dziać się będzie na scenie w siedmiu polskich miastach. Jest w nim duża dawka motywującej do działania pozytywnej energii, artystyczna brawura i szczypta muzycznego szaleństwa. Autorami muzyki do utworu są Paweł Krawczyk i Katarzyna Nosowska, która wspólnie
z O.S.T.R. napisała także tekst piosenki. Za produkcję odpowiadali Paweł Krawczyk i Andrzej Smolik.

Męskie Granie to więcej niż muzyka. Aby dać publiczności wyjątkowy spektakl, organizatorzy postawili na rozbudowanie strony multimedialnej projektu. Powołano funkcję dyrektora artystycznego oświetlenia oraz efektów multimedialnych. Został nim Paweł „Spider” Pająk – projektant i realizator, twórca sztuk wizualnych.

W wydarzeniu biorą udział także doskonali projektanci. Prace nad kolekcją ubrań Męskiego Grania autorstwa zespołu studia Veryniceworks koordynowała Martyna Czerwińska. Marek Mielnicki nadzorował natomiast tworzenie przez Boxme Steel Tailors strefy Żywca powstałej na bazie designerskich kontenerów.

Na poznański koncert Męskie granie zaprasza 10 sierpnia do Starej Gazowni. A kto wystąpi?  

Katarzyna Nosowska
Niekwestionowany autorytet polskiej sceny muzycznej. Z energią tropi nowe dźwięki, słowa i tematy. Jest artystką nienasyconą, zawsze chce lepiej, dąży do doskonałości, podkreśla swoją niezależność  i od siebie wymaga najwięcej. Odwagę do muzycznych eksperymentów w brawurowy sposób wykorzystała podczas trasy koncertowej Męskie Granie 2012. Jako dyrektor artystyczna wniosła do projektu nową energię i zaproponowała publiczności egzotyczną ucztę dźwięków, mieszankę osobowości i niecodzienne spotkania artystyczne, które zainspirowały do nadania Męskiemu Graniu obecnej formy. Próbkę tego, co pokaże w tym roku wspólnie z O.S.T.R., można usłyszeć już teraz.

O.S.T.R.
O.S.T.R., czyli Adam Ostrowski to artysta, którego dorobek mówi sam za siebie. Muzyką walczy
z codziennością, wskazuje niedoskonałości. Jest czujny i spostrzegawczy, z pasją i zaangażowaniem szuka tam, gdzie nikomu innemu nie przyszłoby do głowy się zapuszczać. W swojej twórczości zawsze ma apetyt na więcej, stawia na nowe rozwiązania i eksperymenty. Jest jednym z najlepszych artystów hiphopowych w Polsce, z jego płyt i koncertów płynie ogromna energia. Jak pokazał jego występ z zespołem Hey na ubiegłorocznym Męskim Graniu, oszałamiające kolaboracje tylko dodają mu siły wyrazu. Wspólnie z Katarzyną Nosowską udowodni, że twórcze napięcie to tylko impuls do prawdziwego muzycznego wyładowania.

Michał Urbaniak
Legenda światowego jazzu, wirtuoz skrzypiec oraz saksofonu. Kompozytor, aranżer i producent. Miłośnik muzyki i odważnego życia. Nagrał dotychczas ponad 60 płyt oraz skomponował muzykę do ponad 20 filmów. Ostatnio odniósł wielki sukces jako aktor w filmie  „Mój rower”. Twierdzi, że dogonił marzenia, grając z najlepszymi muzykami na świecie i żyjąc, tak jak chce. Wciąż musi mieć poczucie działania oraz dążenia do samospełniania się. Od dziecka żyje muzyką i jako zodiakalny wodnik wyprzedza swój czas i trendy. Jest wynalazcą pięciostrunnych skrzypiec i talking violin. Jest odkrywcą wielu światowych talentów. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak: Miles Davis, Quincy Jones, Herbie Hancock, Wayne Shorter, George Benson, Marcus Miller, Jaco Pastorius. Mistrzostwo jego muzyki usłyszymy podczas trasy koncertowej Męskie Granie 2013.

Natu Kozmic Blues
Przez większość kojarzona z soulem i r’n’b w wykonaniu formacji Sistars, postanowiła zaskoczyć, wziąć się za barki z legendą muzyki – Janis Joplin i oddać jej hołd. Wytrwałość, zapał a do tego setki prób i godzin spędzonych na mierzeniu się nie tylko z głosem i charyzmą gigantki, ale też ze złożonością i siłą jej tekstów przyniosły piorunujący efekt. Natalia Przybysz wspólnie z zespołem sięgnęła po stare instrumenty i przekuła klasyczne rockowe oraz bluesowe utwory Joplin, zachowując niepowtarzalne brzmienie lat 60. Siła i energia, jakie płyną ze sceny, na długo pozostają w pamięci.

Kim Nowak
Znani wcześniej z hip-hopowej stylistyki Bartosz i Piotr Waglewscy wspólnie z Michałem Sobolewskim pokazują, że z raz sprawdzonej konwencji można po prostu wyjść, a artyści nie muszą się ograniczać. Nie potrzebują też wiele narzędzi, żeby robić doskonałą muzykę. Prostota instrumentów, garażowe, surowe brzmienie i duża dawka przekory wystarczą, aby stworzyć utwory ważne, przenikające i na długo pozostające w pamięci. Utworem nagranym wspólne z Izabelą Skrybant-Dziewiątkowską udowodnili że mają w sobie wyobraźnię i odwagę, dzięki którym zaskakują i skutecznie łamią ramy schematycznego myślenia o granicach muzyki.

Lao Che
Zespół powstał w 1999. Od tego czasu wydał pięć albumów. Każdy jest inny, gdyż dla muzyków najważniejsze jest nieustanne poszukiwanie nowych artystycznych rozwiązań. Sami przyznają, że każdy dźwięk jest dla nich odkrywaniem. Chcą grać oryginalnie, nie znoszą wtórności i powtarzalności. Interesują się starym sprzętem, w którym doszukują się nowych walorów dźwiękowych i klasycznym brzmieniom nadają współczesny wyraz. To nieustanne artystyczne nienasycenie i dążenie do perfekcji sprawia, że każdy ich utwór jest nietuzinkowy.

Pink Freud
Muzycy, których twórczość wymyka się schematom. Od 15 lat współtworzą polską scenę, na której przeprowadzili jazzową rewolucję, wychodząc poza kanony tradycyjnej formy improwizacji. Świadomie łączą ze sobą często bardzo odmienne gatunki muzyki, począwszy od jazzu, poprzez punk i rock, kończąc na electro oraz drum’n’bass. Uwielbiają muzyczne eksperymenty i zabawę konwencją. Ich kompozycje spotkają się z dużym entuzjazmem zarówno wśród melomanów, jak i krytyków
na całym świecie. Porwali już publiczność w całej Europie, Japonii, w najbliższym czasie wystąpią w Brazylii, Kolumbii, Argentynie, Indiach, Chinach i Korei.

Hey
Zespół, który od dwudziestu lat kształtuje muzyczny świat kolejnych pokoleń, ikona polskiego rocka. Zaczynali od pełnych buntu i przekory utworów, teraz tworzą muzykę dojrzałą, jednocześnie zaangażowaną i mówiącą o rzeczywistości z dystansem. Od dawna pokazują, że nie ograniczają się do jednej konwencji i umiejętnie łączą klasyczne rockowe rysy z inspirującymi ich innymi nurtami. Nieustannie mają ambicję, aby grać lepiej, doskonalić się, eksperymentować i doświadczać nowych wrażeń. Zaskakują prostotą i normalnością, która łączy się w nich z artystycznym mistrzostwem i znawstwem. Publiczność docenia ich pokorę, a jednocześnie niezależność, jaką od lat udaje im się z powodzeniem utrzymać.

Kapela ze Wsi Warszawa
Współczesny polski folk, któremu daleko do prostych ludycznych przyśpiewek. Chociaż czerpią garściami z charakterystycznych dla swojego gatunku środków, ich kompozycje uderzają nowoczesnymi złożonymi aranżacjami, które często oscylują wokół jazzowej i rockowe stylistyki. Zespół w zaskakujący sposób przy użyciu folkowej konwencji potrafi komentować otaczającą go rzeczywistość. Nie boją się wyzwań i z energią podbijają kolejne kraje. Grają koncerty na całym świecie i są z jednym z najlepszych promotorów polskiej muzyki.

2Cresky Feat. Lach
Niewiele jest na polskiej scenie muzycznej artystów tak wielowymiarowych i trudnych
do zdefiniowania. Kiedy pojawili się na niej po raz pierwszy, przy ich opisie odwoływano się do różnych rodzimych i zagranicznych artystów, zwykle tych największych. Świeżość i nietuzinkowość formacji 2Cresky przyniosły jej uznanie, przyciągnęły uwagę, a sami twórcy pokazali, że o muzyce myślą niekonwencjonalnie i stawiają sobie ambitne cele. Po latach ciszy zespół powrócił w nowym składzie, z elektryzującym wokalem. Nadal grają niezwykłą mieszankę elektronicznych brzmień, rocka alternatywnego z dodatkiem trip hopu, melancholijną i hipnotyzującą pomimo industrialnego rysu. Na koncertach Męskiego Grania zespół w składzie Sławomir Leniart i Bodek Pezda będzie wspierał Łukasz Lach, wokalista L.Stadt.

Marek Dyjak
Chociaż porównuje się go do wielu, jego wrażliwość, poetyka i głos są niepowtarzalne. Jest artystą szczerym i niezależnym, który z otwartą przyłbicą mierzy się z muzyką i losem. Sam o sobie mówi, że jest prostym hydraulikiem, nadpobudliwym wrażliwcem, w którym nieustannie coś rwie się do wyjścia. Dzięki temu wewnętrznemu rozedrganiu i głębokiej potrzebie tworzenia, jego muzyka pochłania i zostaje w pamięci na długo. Prostota i oszczędność środków tylko potęgują moc jego przekazu. Swoją najnowszą płytą pokazuje, że inspiracji trzeba szukać wszędzie, także tam, gdzie nikt by się jej nie spodziewał.

Bilety już od dzisiaj można nabyć na stronie meskiegranie.pl, ebilet.pl oraz w salonach Empik.