Nowe Chwaliszewo, czyli jak się rodzi rewitalizacja

– Dołożymy wszelkich starań, żeby zrewitalizować ten teren i jak najszybciej przywrócić go mieszkańcom – obiecał Andrzej Marszałek z Inwestycji Wielkopolski przy wmurowaniu kamienia węgielnego pod Nowe Chwaliszewo.

Nowe Chwaliszewo to budynek mieszkalny, który powstaje tuż przy Starym Korycie Warty, za budynkami o adresie Chwaliszewo 72. Na razie gotowy jest jedynie podziemny parking z miejscami na 25 samochodów, jednak po ukończeniu budynek będzie liczył sobie 5 kondygnacji. W budynku znajdzie się 46 mieszkań, w tym 20 jednopokojowych, 22 – dwupokojowe i 4 trzypokojowe.  Warto dodać, że mieszkania położone na czwartym piętrze dodatkowo będą miały do dyspozycji tarasy o powierzchni od 10 do 37 metrów kwadratowych.

Do budynku będzie się wchodziło przez sień porzejazdową kamienicy przy ul. Chwaliszewo 72 i wewnętrzny dziedziniec – ta kamienica zresztą także została wyremontowana i stanowi całość z Nowym Chwaliszewem. Andrzej Marszałek nazwał to miejsce “stykiem trzech przestrzeni”.
 – Pierwszą przestrzenią są dwie wyremontowane przez nas kamienice, połączone w jedną, która nosi teraz nazwę “Przy Trakcie Królewsko-Cesarskim” – mówił. – Druga to ten nowy budynek, a trzecią przestrzenią jest koryto Warty. celowo nie mówię “stare”, bo wierzę, że kiedyś popłynie nim rzeka…

Wmurowanie aktu erekcyjnego jest zawsze radosnym wydarzeniem, ale w tym przypadku szczególnie radosnym, bo rozpocząć inwestycję było wyjątkowo trudno. Sam nieuregulowany stan prawny tego terenu mogłby stanowić kanwę thrillera o tematyce prawniczej – wzdycha Andrzej Marszałek. I trudno mu się dziwić: najnowsze zapisy w księgach wieczystych, jakie znaleźli przedstawiciele inwestora, pochodziły sprzed drugiej wojny światowej. Spadkobierców poprzednich właścicieli trzeba było szukać po całej Europie…
 
Budynek ma być gotowy pod koniec czerwca przyszłego roku. Autorem projektu jest architekt Mariusz Więcek.
– Już realizacja jest dla architekta dużą nagrodą – śmiał się. – Ale w tym przypadku dochodzi jeszcze ciekawe historyczna lokalizacja i wizjonerskie podejście inwestora. Mam nadzieję, że realizacja będzie służyła mieszkańcom, będzie też impulsem do tego, żeby rewitalizacja starego koryta warty nabrała realnego wymiaru.

O znaczeniu budynku w procesie rewitalizacji Chwaliszewa mówił też Lech Podbrez, kierownik Oddziału Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania.
– Działania rewitalizycjne rozpoczęliśmy w 2008 roku – podkreślił. – I od tego czasu naprawdę wiele się na Chwaliszewie zmieniło…

I rzeczywiście: pojawiły się nowe budynki, wyremontowano zabytkowe kamienice, odnowiono nawierzchnie Czartorii i Tylnego Chwaliszewa – a teraz dzielnicę od strony starego koryta zamyka kolejny budynek kontynuujący przedwojenną linię zabudowy – czyli Nowe Chwaliszewo.