Miłość i Morze Śródziemne według Uniwersytetu Artystycznego

Poznańska uczelnia artystyczna postanowiła aktywnie włączyć się w obchody Święta Miasta. Jej studenci tworzący Interdyscyplinarną Grupę Teatralną Asocjacja 2006 przygotowali spektakl “Miłość i Morze Śródziemne”, z którym przewędrowali centrum miasta.

Obchody Święta Patronów Miasta Poznań w formie korowodu to coroczne wydarzenie, które zostało zainicjowane w 1996 roku przez przez prof. Jarosława Maszewskiego i grupę Kółko Graniaste. Interdyscyplinarna Grupa Asocjacja 2006 rozbudowała te działania już na zasadach zawodowych. Od wielu lat założyciel grupy i fundacji Asocjacja 2006 Piotr Tetlak (współpracownik prof. J.Maszewskiego)  inscenizuje widowiska na ulicach Miasta.

Asocjacja 2006 jest autorem efektownych widowisk wielkogabarytowych (z użyciem dźwigów, motorówek, specjalnie konstruowanych platform i obiektów mobilnych). Zajmuje się projektowaniem scenografii, obiektów scenicznych i widowiskowych, a także tworzeniem pełnowymiarowych spektakli teatralnych.

I taki właśnie był spektakl poświęcony Świętu Piotra i Pawła – było to monumentalne widowisko pełne niezwykłych urządzeń, operujące niwersalnym, plastyczno – muzycznym językiem, a artyści zajmowali swoimi działaniami przypadkowych widzów tak, aby  rozbudowywać korowód aż do miejsca docelowego, gdzie  zakończy się wędrowny spektakl, a następnie odbędą się koncert i inne wydarzenia artystyczno – muzyczne (Miejsce Bogdanka – okolice lodowiska).  

Spektakl składał się z trzech części:

I część:  Pretorium – Miłość i Morze Śródziemne
Uroczysta Sesja Rady Miasta Poznań ( Stary Rynek)
Działanie dla ludzi nawiązujące do Rady Miasta, jako głosu ludu. Swego rodzaju Igrzyska zmienią się w iskrzące humorem spotkanie centurii rzymskich w montypaitonowskim wydaniu, rozgrywających na oczach widzów akcję z pojawieniem się postaci dwóch wędrowców: Piotra i Pawła. Patroni poza piórem i kluczami miasta przywiozą ze sobą dary dla ludzi, którymi obdarują zgromadzonych i zaproszą do wspólnego świętowania. Działania będą podkreślały związek Patronów z Miastem.

II część: Drukarz i Bibliotekarz
Wsparcie uroczystego otwarcia Biblioteki Raczyńskich ( Al. Marcinowskiego)
Inscenizjacja na Al. Marcinkowskiego będzie surrealną i widowiskową wypowiedzią. Główni bohaterowie wydarzenia – Patroni Miasta, będą inicjowali rozpowszechnienie tekstu i myśli konfrontując się z widzami. Przekazywanie zapisanych myśli będzie ulegało progresji, aż do wyczerpania rozwiniętej akcji. Wielka machina, początkowo środek transportu w kształcie galery, przybije pod nowy gmach Biblioteki Raczyńskich. Machina zmieni się, będzie imitowała drukowanie tekstów upamiętniających otwarcie nowego gmachu. Bibliotekarzem i drukarzem będą oczywiście Piotr i Paweł. Przewidziane są zwroty akcji, gdy urządzenie psuje się, jest naprawiane i unowocześniane podczas drogi, pokazując upływ czasu.

III część : koncerty i wydarzenia muzyczno – artystyczne
Miejsce Bogdanka

Do udziału w III części wydarzenia zostali zaproszeni poznańscy artyści, muzycy i studenci, a projekt jest dedykowany prof. Jarosławowi Maszewskiemu.