Będą rzeźbić w Puszczy Zielonka!

Po raz siódmy w Pławnie odbędzie się Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski Puszcza Zielonka 2013, organizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie. Jest to jedyna tego typu impreza organizowana w Wielkopolsce.

Od 1 do 12 września kilkunastu artystów z Ghany, Hiszpanii, Tajlandii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski podejmie temat “Światło i Czas” – tworząc prace w drewnie pochodzącym z okolicznych lasów.
Wzorem poprzednich lat w trakcie pleneru odbędą się warsztaty, podczas których dzieci i młodzież zmierzą się z materiałem rzeźbiarskim oraz zapoznają się z pracą artystów.

Podsumowaniem pleneru będzie wystawa, której wernisaż odbędzie się 11 września 2013 r. (środa) o godz. 17.00 w Hoteliku Rozmaitości (Pławno 17, gmina Murowana Goślina). Tradycją stało się sadzenie drzewka upamiętniającego plener podczas każdej wystawy. W czasie poprzednich plenerów, w których udział wzięli artyści m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Egiptu, Francji, Izraela, Ukrainy, Nowej Zelandii i Polski, powstało ponad kilkadziesiąt rzeźb. Rzeźby znalazły swoich odbiorców, część z nich można zobaczyć na stałej wystawie w Bibliotece Publicznej w Murowanej Goślinie. Kolekcja prac poplenerowych w przyszłości zaowocuje stworzeniem Parku Sztuki w naszym mieście.

Prace artystów pokazywane są również poza miejscem pleneru, dzięki czemu docierają one do szerokiego grona odbiorców. Do tej pory wystawy odbyły się: w Murowanej Goślinie, w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, na Poznańskiej Malcie, w Palmiarni Poznańskiej, Ogrodzie Botanicznym im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz czterokrotnie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W styczniu 2011 roku wystawę fotografii rzeźb mogli zobaczyć mieszkańcy Yvetot we Francji.

Kilka rzeźb znalazło miejsce w przestrzeni miasta Poznania. W 2012 roku stanęła rzeźba “Gra z losem” Stanisława H. Kowalczyka, którą można zobaczyć w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu, a rzeźbę “Wiadomość do nieba” Hansa Reijndersa usytuowano na byłym cmentarzu żydowskim w Murowanej Goślinie. Zdjęcia rzeźb autorów prac z ostatniej edycji pleneru: Francesco R. Remiseiro Zapomniane ramię Chrystusa i Grażyny Szymała-Wołyńskiej Połączenie znajdują się na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Każdego roku wydawany jest katalog. Inicjatorem, kuratorem oraz uczestnikiem pleneru jest Grażyna Szymała – Wołyńska. Współorganizatorem są: Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej. Przedsięwzięcie realizowane jest przy wsparciu finansowym Gminy Murowana Goślina.

W 2013 r. swój udział w Plenerze potwierdzili:
Monika Molenda (Polska)
Małgorzata Szafrańska (Polska)
Grażyna Szymała-Wołyńska (Polska) www.grazynaszymala.com
Paweł Chlebek (Polska) www.odebek.com
Francisco R. Remiseiro (Hiszpania) remiseiro.com
Robert Harding (Wielka Brytania) www.robharding-sculpture.com
Trin Kittikanampol (Tajlandia)  www.trinkittikanampol.com
Patrick Turkson (Ghana) www.africancolours.com/patrickturkson.htm
Alessandro Pavone (Italia) www.alessandropavone.it