Poznaj tajemnice średniowiecza wraz z archeologiem!

W niedzielę 21 lipca o godz. 12.30 zapraszamy na bezpłatne oprowadzanie po jednej z najnowszych wystaw stałych „Tu powstała Polska”. Tym razem o tajemnicach średniowiecznej Wielkopolski w okresie średniowiecza opowie nasz pracownik, archeolog Agnieszka Łukaszyk.

Ekspozycja „Tu powstała Polska” dopełnia cykl tematyczny najdawniejszych dziejów Wielkopolski prezentowany już od kilkunastu lat na wystawie stałej „Pradzieje Wielkopolski”. Wprowadzając zwiedzających w średniowiecze pragniemy pokazać jak doniosłą rolę odegrał nasz region w historycznych już czasach tworzenia się polskiej państwowości.
 
Czy wydarzenia historyczne sprzed ponad tysiąca lat mają dla współczesnego Polaka znaczenie? Z pewnością tak – przecież to wówczas Polska po raz pierwszy zaistniała na arenie europejskiej, jako równoprawny partner polityczny. Pierwsi historyczni władcy zbudowali państwo w oparciu o większość ziem, które obecnie zamieszkujemy. Prezentowaną wystawą pragniemy zaprosić Państwa w archeologiczną podróż do średniowiecza, na spotkanie z ludźmi i wydarzeniami tamtych czasów.
 
Rozbudowane informacje znajdują się na wysuwanych tablicach z opisem wielu aspektów średniowiecznej rzeczywistości. W skrzyneczkach umieszczonych przy gablotach znajdują się informacje dodatkowe oraz zbiory tekstów źródłowych dotyczących przedstawionej tematyki. Można skorzystać z licznych prezentacji komputerowych a pod koniec zwiedzania zapraszamy do przymierzenia kopii zbroi późnośredniowiecznej i rozegrania partii szachów. W każdej części ekspozycji zwiedzającym towarzyszą efekty dźwiękowe: odgłosy przyrody i muzyka średniowiecza. Trzon wystawy stanowią oczywiście niezwykłe zabytki pochodzące w wykopalisk na terenie Wielkopolski – srebrna biżuteria, broń, monety, naczynia.
 
Oprowadzanie jest darmowe, należy jednak wykupić bilet wstępu. Spotkanie na parterze przy posągu bogini Sachmet – lwiogłowej kobiety punktualnie o godzinie 12.30 (niedziela 21 lipca).
 
Agnieszka Łukaszyk, która będzie Państwa oprowadzać, jest archeologiem. Brała udział w licznych badaniach wykopaliskowych w kraju i za granicą. W zeszłym roku opublikowała książkę „Wierzchowce bogów. Motyw konia w wierzeniach Słowian i Skandynawów”.  Ma na swoim koncie liczne artykuły popularnonaukowe, m.in. w magazynie „Archeologia Żywa”. Angażuje się również w odtwórstwo historyczne. Przez kilka lat pracowała w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w oddziale Gród w Grzybowie, a obecnie w Dziale Wystaw i Edukacji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.