Będziemy mieli biurowce w… białej wannie!

Skończyły się już czasy budowania prostych biurowców, w których stosuje się najprostsze rozwiązania konstrukcyjne. Pierwszym zwiastunem w Poznaniu był biurowiec firmy Allegro. Wkrótce zaś wysoki standard biur będzie obecny w parku biurowym Business Garden Poznań.

Zakończyła się już budowa szkieletu jednego z czterech budynków, które wchodzą w skład pierwszego etapu budowy parku biurowego. Cała inwestycja pnie się w górę od czterech miesięcy, a postępy są oszałamiające – nie dość, że szkielet pierwszego budynku jest już gotowy, to pozostałe trzy biurowce również są w zaawansowanym stadium budowy. Wszystko dlatego, że cały park biurowy jest budowany w większości z prefabrykowanych elementów betonowych.

Nie jest to jedyna ciekawostka dotycząca inwestycji firmy SwedeCenter. Interesujące jest również to, że garaż podziemny wykonywany jest w technologii “białej wanny”. Co to oznacza?
– Z uwagi na warunki gruntowe całość obiektu wykonywana jest w technologii tzw. “białej wanny”, czyli nieprzepuszczalnego dla wody betonu z całym systemem uszczelnień, procedur i reżimu wykonawczego, który jest w tym przypadku niezbędny – wyjaśnia Jarosław Golimowski, dyrektor operacyjny firmy PORR, wykonawcy obiektu. – Pod parkingami podziemnymi mamy zbiorniki wody retencyjnej, przeciwpożarowej.

Interesujące będą również rozwiązania proekologiczne, które przysłużą się również zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych biurowców. Dzięki nim park biurowy uzyskał precertyfikację LEED na poziomie Gold. Co to oznacza? Zastosowane rozwiązania mają być ekologiczne i energooszczędne, a także wspierać lokalne przedsiębiorstwa oraz zmniejszać uciążliwość dla sąsiadów już w fazie budowy. Jednym z przykładów jest obramowanie wykopu pod fundamenty – drewniane deski użyte do tego celu musiały pochodzić z gospodarstw leśnych, posiadających atesty LEED, potwierdzające odpowiedni proces pozyskiwania drewna.

To jednak tylko drobiazg – o wiele ważniejsze (przynajmniej dla przyszłych pracowników biur mieszczących się w budynkach) będzie zastosowanie kombinacji belek chłodzących i rolet elektrycznych zamontowanych na fasadzie budynku. Dzięki temu klimatyzacja nie będzie musiała być tak bardzo eksploatowana, jak w starszych inwestycjach. Co ciekawe, rolety elektryczne (będzie ich prawie 2 tysiące!) będą zintegrowane z systemem zarządzania budynkiem, który sam będzie reagował na to, z której strony świeci słońce i odpowiednio je opuszczał, aby nie doprowadzić do zbytniego nagrzewania się pomieszczeń.

To nie koniec proekologicznych rozwiązań – wnętrze kompleksu biurowców również będzie “zielona”. W przypadku Business Garden oznacza to, że 30 proc. działki zajmie ogólnodostępny – również dla okolicznych mieszkańców – ogród. Inwestor planuje również otworzyć kompleks od strony ulicy Bułgarskiej i zlikwidować biało-czerwoną barierkę oddzielającą budynki od chodnika.
– Chcemy się ich pozbyć oraz zasypać rów pomiędzy chodnikiem a budynkami na nasz koszt. Miasto wstępnie nie ma przeciwwskazań – informuje Małgorzata Wojtoń, menedżer ds. komercjalizacji i wynajmu powierzchni.

W budynkach również będą dostępne różne punkty usługowe, takie jak restauracje, kawiarnie, pralnie czy też kluby fitness. Niestety nie można nic powiedzieć o najemcach biurowych – wiadomo jedynie, że rozmowy się toczą. Najbliżej sfinalizowania jest umowa na wynajęcie 3,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni, jednak przedstawiciele inwestora nie mogą zdradzić, z kim się toczą rozmowy.

Do pełnej komercjalizacji jest jeszcze długa droga – budynki mają być oddane do użytku w pierwszym kwartale 2015 roku. Tempo budowy jest jednak bardzo szybkie, ponieważ jedna kondygnacja powstaje w ok. 10 dni roboczych. W pierwszym etapie powstaną cztery budynki o łącznej powierzchni 42 tysięcy metrów kwadratowych. Drugi etap będzie obejmował biurowce o podobnej powierzchni, ale nie wiadomo jeszcze, jakiej. Budynki są bowiem nie są jeszcze projektowane. Ma to związek z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla terenu, gdzie Business Garden Poznań ma być zbudowany. Dopóki MPZP nie będzie opracowany, nie ma sensu projektowanie.

Inwestorem i deweloperem projektu jest spółka SwedeCenter, należącą do Grupy Inter Ikea, która w przyszłości będzie także zarządzać nowo wybudowanym kompleksem. Projekt architektoniczny powstał w pracowni Ahlqvist & Almqvist Arkitekter i Arcade Polska, natomiast generalnym wykonawcą kompleksu została firma PORR (Polska). Business Garden Poznań to nie jedyna inwestycja, w jaką zaangażowała się Grupa Inter Ikea – firma ta zbudowała już Park Handlowy Franowo, a wkrótce ruszyć ma inwestycja mieszkaniowa o nazwie osiedle Portowo. W tym ostatnim przypadku jednak toczą się postępowania administracyjne.