Mieszko i Dobrawa będą się bawić – i poznaniaków też

Na Starym Rynku pojawi się wioska wojów, ratusz zamieni się w wielki ekran, a Brama Poznania (dawniej ICHOT) zostanie… przeniesiona na płytę Starego Rynku. M.in. takie atrakcje czekać będą na poznaniaków i turystów podczas Weekendu z Historią.

Głównymi bohaterami ósmego już weekendu na trakcie królewsko-cesarskim, który odbędzie się 28 i 29 września w Poznaniu, będą Mieszko I wraz z żoną Dobrawą. Na szczęście nikt nie planuje podróży w czasie ani sprowadzenia królewskiej pary w żaden inny, mniej konwencjonalny lub bardziej makabryczny sposób. Mieszko i Dobrawa będą obecni bardziej symbolicznie. Organizatorzy weekendu, czyli Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, chcą dzięki pierwszej “Pierwszej Parze” przypomnieć poznaniakom, że historia Poznania nie rozpoczyna się w momencie nadania praw miejskich, ale jest znacznie bogatsza.

– Gdzieś u źródeł tej historii są pierwsi piastowie i żywe osoby: Mieszko i Dobrawa – przekonuje Anna Gruszecka z CTK TRAKT. – Czasami kiedy mówimy o nich to traktujemy ich jako pomniki znajdujące się gdzieś na mieście, a oni byli przecież żywi, prawdziwi. Spróbujemy to pokazać.

Program VIII Weekendu z Historią będzie bardzo bogaty i… nowoczesny. Najbardziej widowiskowo zapowiada się spektakl “Zacne zabawy Mieszka i Dobrawy”, który dzięki technice videomappingu zostanie wyświetlony na fasadzie ratusza. Spektakl opowiadać będzie o prywatnym życiu królewskiej pary, a organizatorzy zapowiadają, że będzie on okraszony wyśmienitym humorem i aluzjami do naszej codzienność. Czy tak będzie – przekonamy się w sobotę o godzinie 20 oraz 21.

Atrakcją będzie również Brama Poznania, która stanie na płycie Starego Rynku – konstrukcja będzie jednak nieco mniejsza niż powstający na Ostrowie Tumskim oryginał. Makieta nie będzie też pusta.
– Każdy będzie mógł zajrzeć do środka przez specjalne okulary stereoskopowe i zobaczyć, jak ta ekspozycja będzie wyglądać. Każdy będzie mógł się dowiedzieć, co tam będzie się znajdować w środku – informuje Gruszecka.

Weekend z Historią jest bowiem nie tylko wydarzeniem mającym przybliżyć historię Poznania, ale też nietypową formą promocji muzeum, które swoje podwoje otworzy na wiosnę 2014 roku. Obecnie muzeum – zarówno nowy budynek jak i odrestaurowana Śluza Tumska – są wykańczane i przygotowywane do instalacji ekspozycji.

Makieta nie będzie jedyną atrakcją, jaka pojawi się na płycie rynku. W weekend pod ratuszem swój obóz rozbiją średniowieczni wojowie, którzy zaprezentują rzemiosło, piastowskie stroje, narzędzia tortur i broń z czasów Mieszka I. Będzie też można własnoręcznie wybić monetę. Kto zaś woli nieco inne rozrywki, będzie mógł… pośpiewać chorały. Wszystko za sprawą warsztatów chorałowych połączonych z koncertem żeńskiej grupy wokalnej Liquescentes.

Coś dla siebie znajdą również zakochani – na Starym Rynku będzie można wygrawerować własną kłódkę. Następnie – podczas unikatowej wycieczki, połączonej z opowieścią o dawnych miłościach – zakochani będą mogli ją zawiesić na poznańskim moście Jordana. Wycieczek będzie zresztą więcej, np. po poznańskim ratuszu. Tam przygotowano specjalne zwiedzanie, podczas którego odwiedzimy pomieszczenia niedostępne na co dzień.

Szczegółowy program VIII Weekendu z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim dostępny jest w naszym Kalendarium.